Programy
RELACJA Z WARSZTATÓW
W dniach 22.11 i 23.11.2016 r. w Szkole Podstawowej w Łosinnie odbyły się warsztaty prowadzone przez Olgę Płuciennik w ramach projektu „Patriotyzm jutra”, zrealizowane przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego”. Projekt ten sfinansowany został przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Udział wzięły kolejno klasy IV-V oraz VI.
Celem zajęć było:
- zainteresowanie uczniów lokalnością,
- budowanie poczucia tożsamości i związku z miejscem zamieszkania,
- zapoznanie uczniów z etnologią jako dziedziną nauki oraz z metodami i specyfiką pracy etnologa,
- przyjrzenie się różnym sposobom definiowania pojęć „kultura” i „tożsamość”
- aktywne włączenie uczniów do poznawania „małej ojczyzny”,
- uwrażliwienie uczniów na dziedzictwo lokalne oraz kształtowanie aktywnej i twórczej postawy,
- kształtowanie postawy szacunku wobec różnorodności.
Przebieg:
Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się specyfice i metodom pracy etnologa. Wspólnie tworzyli definicję kultury, w tym co ważne – kultury lokalnej. Wraz z edukatorką udali się na poszukiwanie związków z miejscami dla nich istotnymi. Pracując w grupach 3-4 osobowych, przeprowadzali między sobą krótkie wywiady (narzędzie etnograficzne), by finalnie zaprezentować wybrane przez siebie miejsce w formie reklamowych banerów, zachęcających do odwiedzenia. Stworzyli subiektywną mapę okolicy w postaci makiety, zaznaczając na niej przestrzenie szczególnie znaczące. Do mapy dołączone zostały również powstałe wcześniej banery. Miejsca te grupowali wcześniej ze względu na funkcje: miejsca pamięci historycznej, kultu religijnego (np. kapliczki przydrożne), kulturalne i oświatowe, służące mieszkańcom i odwiedzającym do spotkań i rekreacji. Stworzyła się również dyskusja dotycząca przestrzeni określanej przez etnologów jako nieoczywiste – okrytych złą sławą, które się z jakiś względów omija. Stało się to przyczynkiem i zachętą do poszukiwania legend wokół poszczególnych punktów w topografii okolicy.
Uczniowie klasy VI wyszli z inicjatywą odbycia wycieczki tropem miejsc „znaczących”. Razem z edukatorką stworzyli dokumentację fotograficzną. Zwieńczeniem warsztatów była gra terenowa „Śladami Cichociemnych”. Podzieleni na 4 grupy wcielili się w role bohaterów tych ważnych wydarzeń, które odbyły się w ich okolicy w czasie II wojny światowej. Mieli okazję przyjrzeć się dwóm perspektywom – żołnierzy odpowiedzialnych za odbiór „zrzutów” oraz „Cichociemnych”. Do gry zostały wykorzystane relacje z publikacji „Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”.