• HISTORIA NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

    • HISTORIA WSI ŁOSINNO


       

      Historia wsi Łosinno sięga blisko 1578 roku, kiedy to tereny te należały do własności Łukasza Żeromskiego. Od 1916 roku wieś należy do parafii Wola Mystkowska. Do 1956 roku cała wieś należała do powiatu pułtuskiego. W roku 1956, kiedy organizowane były nowe powiaty, Łosinno  zostało przyłączone do powiatu wyszkowskiego.

      Geneza nazwy

      Wieś miała przydomki „Zaolzie” oraz „Zakierzce". Obecnie są to ulice Klonowa i Wiosenna. Nazwa wsi prawdopodobnie nawiązuje do występujących tu w zamierzchłych czasach w dużej ilości łosi, które na tereny zwabiane były obfitością pożywienia i wody w pobliskich błotach. Zdaniem mieszkańców nazwa pochodzi od krzewów, które nazywano „łosiną”. Zatem geneza nazwy miejscowości Łosinno nie jest jednoznaczna.

      Położenie

      Łosinno - wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

      Łosinno to wieś położona na północy od Wyszkowa, na pograniczu Gminy Rząśnik i Gminy Somianka. Jest to miejscowość znajdująca się 57 km od Warszawy.
       

      Ludność

      Mieszkańcy Łosinna na przestrzeni wieków zajmowali się przede wszystkim rolnictwem. Obecnie większość dojeżdża do pracy do okolicznych miejscowości.

      Łosinno zamieszkuje 559 osób, z czego 283 osoby stanowią kobiety, 276 to mężczyźni.
      Struktura wiekowa miejscowości nie odbiega od średniej gminy, np. dzieci i młodzież do lat 19 stanowią 23% populacji, 329 osób to osoby w wieku produkcyjnym, co stanowi 60% populacji.
      Mieszkańcy Łosinna w większości utrzymują się z pracy w pobliskich miejscowościach.

      Pomniki pamięci

      • W Łosinnie znajduje się pamiątkowy Krzyż, który symbolizuje śmierć jednego z mieszkańców wsi, zabitego podczas I wojny światowej. Krzyżem opiekują się mieszkańcy wsi oraz uczniowie naszej szkoły.
      • Pomnik Cichociemnych - upamiętniający czyn polskich lotników i Cichociemnych, niosących pomoc lotniczą dla Armii Krajowej, walczącej w Powstaniu Warszawskim. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się 23 października 2010 roku.

       

      XII 2009 r.

      W grudniu 2009 roku zakończono budowę odcinka drogi asfaltowej przebiegającej przez wieś Łosinno.

      Dzięki wysiłkom władz Gminy Wyszków, mieszkańców wsi, sołtysa p. Marka Mielczarczyka i dyrektor szkoły p. Mirosławy Końskiej nasza wieś wygląda dużo nowocześniej.  Mieszkańcy wsi są zadowoleni, ale chyba najbardziej cieszyły się dzieci, które mają wreszcie „normalną, bezpieczną drogę do szkoły”.

       

       

      HISTORIA SZKOŁY
       

      Pierwsza szkoła w Łosinnie funkcjonowała już w 1928 roku, ale wówczas mieściła się w domu prywatnym u pana Piotra Szymczaka. Od tej pory szkoła wielokrotnie zmieniała swoje miejsce, znajdując się w domach lokalnych. Po roku przeniesiono ją do państwa Stańczaków i tam lekcje odbywały się przez 2 lata. Przez rok kierownikiem tej szkoły była pani Kazimiera Nałęczowa, a potem przez drugi rok pani Błaszczyk, która wynajmowała mieszkanie u państwa Kozonów.

      Od 1935 roku szkoła mieściła się w domu u państwa Kuchtów. Kierownikiem był pan Oporski (mieszkał z żoną i jej bratem u państwa Prusów przez okres 2 lat).

      Następnie jego miejsce zajął pan Stanisław Urbaniak, który zamieszkał z matką i bratem Edmundem w pobliżu szkoły.

      W 1943 roku szkoła została splądrowana na skutek najazdu żołnierzy niemieckich, którzy dokonali zniszczenia wyposażenia sali po to, by w tym lokalu zorganizować niemiecki szpital. Do końca wojny szkoła w Łosinnie nie funkcjonowała.

      Po zakończeniu działań wojennych szkoła wznowiła swoją działalność. Zorganizowano ją w lokalu ponownie u państwa Kuchtów, a kierownikiem został pan Wróblewski.

      Kilka lat po wojnie nauczanie przeniesiono do państwa Mielczarczyków, a dyrektorem i nauczycielem był nadal p. Wróblewski.

      Stamtąd szkoła została przeniesiona po jakimś czasie do państwa Brzezińskich – kierownikiem w tym czasie był pan Jakubczak.

      W 1952 roku ówczesny kierownik szkoły, pan Jakubczak wraz z jednym z mieszkańców panem Janem Turkiem przeprowadzili wśród mieszkańców pierwszą zbiórkę pieniędzy na budowę szkoły. Do tego czasu kadra nauczycielska była jednoosobowa.

      Od 1956 roku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym było tak dużo, iż nauczanie zorganizowano w dwóch budynkach mieszkalnych, tj. u p. Jana Turka i u państwa Ostrowskich. Kierownictwo objął pan Tyliński, a jego żona prowadziła zajęcia. Przejął on również budowę szkoły.

      Szkoła w nowym budynku zaczęła funkcjonować w 1958 roku, ale jedynie jej część została przystosowana do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Stworzono wówczas siedem oddziałów klasowych. Kierownictwo nadal sprawował p. Tyliński.

      Rok później kierownictwo szkoły powierzono panu Przybyłowskiemu (tj. do roku 1959).

      Druga część szkoły została oddana do użytku dopiero jesienią 1969 roku. Od 1 września 1969 r. dyrektorem zostaje pani Krystyna Kulesza i pełniła tę funkcję do roku 1991.

      W tym samym roku (1991) dyrektorem ośmioklasowej placówki zostaje pani Mirosława Końska, która pełni funkcję do 2012 roku.

      Obecnie budynek jest wyremontowany. Znajduje się tu plac zabaw, boisko do koszykówki i piłki ręcznej. Szkoła posiada pracownię internetową i stołówkę. 

      W 2012 roku szkoła została zlikwidowana przez Gminę Wyszków i przejęta 1 września 2012 roku przez Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyjazny Krąg” w Kręgach. W latach 1991-2021 funkcję dyrektora szkoły pełniła pani mgr Mirosława Końska.

      1 września 2021r. na stanowisko dyrektora szkoły została powołana pani Magda Szyller.

       

      W roku szkolnym 2021/2022 Radę Pedagogiczną stanowią: dyrektor: Magda Szyller (biologia, edukacja wczesnoszkolna), nauczyciele: Przybysz Renata (wychowanie przedszkolne), Bajorek Bożena (chemia), Bórawska-Sadluk Bogumiła (język niemiecki), Brylak Agnieszka (edukacja wczesnoszkolna, wychowanie fizyczne, biblioteka), Fallaszek Robert (historia), Frejnik-Bugiel Aleksandra (edukacja dla bezpieczeństwa), Nowak Paweł (język angielski), Kmiołek Edyta (język polski), Kozłowska Danuta (edukacja wczesnoszkolna, plastyka), Kulus Renata (technika), Jastrzębska Barbara (geografia, informatyka), Rozenek Adriana (matematyka, fizyka), Rojek Marzena (muzyka), Zawadzka Aneta (religia), Leciejewski Sławomir (wychowanie fizyczne).

       

      Kierownicy i Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Łosinnie
       
      • Kazimiera Nałęczowa
      • pani Błaszczyk
      • pan Oporski
      • Stanisław Urbaniak
      • pan Wróblewski
      • pan Jakubczak
      • pan Tyliński
      • pan Przybyłowski
      • Krystyna Kulesza
      • Mirosława Końska
      • Magda Szyller