• Moje Łosinno

• Wizytówka mojej miejscowości

Jest takie miejsce na ziemi
          Gdzie trawa jest zieleńsza
          Gdzie kwiaty są bardziej pachnące
          Na każdej tutaj łące
          Gdzie słońce bardziej świeci
          Oraz grzeczniejsze i weselsze są dzieci.
          Gdzie ptaki tak pięknie śpiewają
          Że ludzie chętnie ich słuchają,
          Pewnie chcecie wiedzieć,
          co to za miejsce jest?
          Otóż to jest nasza wieś!"

Autor nieznany

Nasza mała wieś Łosinno leży w powiecie wyszkowskim w województwie mazowieckim.

Każda miejscowość ma swoje skarby. Nasza także. Należą do nich piękne krajobrazy - rozległe tereny zielone w postaci łąk i lasów.

Miejscem wszystkich wydarzeń kulturalnych w Łosinnie jest nasza szkoła. Mieści się ona w niezbyt dużym, jasnym budynku, stojącym przy bocznej, mało ruchliwej uliczce, niedaleko od centrum wsi.
          Lubimy naszą szkołę. Choć nie jest zbyt duża, jest przytulna.
          Czujemy się w niej bezpiecznie, jest naszym drugim domem.

Nie trzeba daleko szukać, aby dostrzec piękne krajobrazy, one są bardzo blisko nas, dbajmy o naszą małą ojczyznę - Łosinno, by dalsze pokolenia także mogły zobaczyć jej piękno.

Nasza okolica to obszar, na którym znajduje się dużo lasów. Jesienią pośród drzew widocznych na zdjęciu można znaleźć wiele gatunków grzybów.

Las

„Pośród zwykłych szarych spraw
          i wśród zgiełku ciągłych spraw,
          Zwróć uwagę na ich piękno,
          Na szumiący liści krąg.

W ich koronach ukwieconych,
          Ciepłym wiatrem rozwichrzonych,
          Ujrzysz spokój, światła blask,
          I zatrzymasz w miejscu czas."

Wioletta Ciesielska

Łąka

„Już słońce mimochodem do rowu napływa,
          Skrzy się łopuch kosmaty i bujna pokrzywa -
          Jeno pomyśl, że ci wolno
          Kochać łątkę i mysz polną
          I przepiórkę, co z głuchym trzepotem się
          zrywa!"

B. Leśmian

Łosinno, krzyż przydrożny

Łosinno, kapliczka przydrożna

Nasza miejscowość jest piękna i wyjątkowa. Wpisała się w karty historii.

W rejonie Łosinna w latach 1942-1943 polskie załogi Halifaxów" 138 Dywizjonu RAF dokonały trzech zrzutów Cichociemnych oraz sprzętu wojskowego dla Armii Krajowej.

W pobliskim lesie wśród wysokich dębów znajduje się mogiła nieznanego żołnierza, o którą dbają uczniowie naszej szkoły.

Pomnik Cichociemnych

Na polanch Łosinna miały miejsce trzy zrzuty lotnicze z Anglii.

I zrzut: z 3/4 marca 1942 r.

Miejsce zrzutu: Placówka o kryptonimie Pole (polana należąca do wsi Łosinno, 5-6 km na płn-zach. od stacji Wyszków). Operacja Collar. IV ekipa skoczków.

Samolot Halifax L-9618 W. Załoga samolotu polska ze 138 Dywizjonu RAF pod dowództwem nawigatora por./kpt Mariusza Wodzickiego.

Wśród 9-osobowej załogi samolotu leciało dwóch przyszłych cichociemnych. Kpt Wodzicki zginął kilka miesięcy później w Norwegii wraz załogą i trzema cichociemnymi, w jednym z kolejnych lotów do Polski. Na placówkę Pole zrzucono 6 wszechstronnie przeszkolonych oficerów:

• d-ca kpt Bohdan Piątkowski Mak” - skierowany na IV odcinek Wachlarza, jako d-ca bazy Mińsk, po postrzale i torturach na gestapo zmarł
            w więzieniu w marcu 1943
             r.,
          • kpt Zbigniew Milewicz Róg - kierownik odbioru zrzutów w Warszawie, potem walczył w powstaniu, ranny, zginął po wojnie w Anglii,
          • por. Franciszek Pukacki - Gzyms”,
          • por. Stanisław Jankowski - Burek”, Agaton”,
          • por. Jan Rogowski - Czarka”,
          • por. Jan Kochański Jarma” - zamordowany 16 lutego 1944 r. na Pawiaku (tego samego dnia co jego kolega  Czarka w Radomiu).

Zrzut odbierała placówka XIII Somianka, z dowódcą por. Stanisławem Urbaniakiem Trzaską” - kierownikiem szkoły w Łosinnie.

Opis zrzutu i pełna lista żołnierzy przyjmujących zrzut w książce Stanisława Jankowskiego Burka” - „Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”.

II zrzut: z 8/9 marca 1943 r.

Operacja Aster” Placówka Kruk”. Zrzut sprzętu wojskowego.

III zrzut: z 16/17 września 1943 r.

Operacja Neon I. Placówka Garnek. XXXI ekipa skoczków:

• kpt dypl. Bronisław Rachwał - Glin”,
          • por. Hieronim Dekutowski - Zapora”,
          • ppor. Kazimierz Smolak - Nurek”.

Zrzut odebrała Placówka XIV Pniewo ppor. Jana Widlickiego ps. Orski.