• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

              W poniedziałek 6 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i bogacą słownictwo. Uczniowie klas młodszych, tego dnia chętnie wcielili się  bohaterów bajek. Była: Calineczka, Biedronka, Elza z Krainy Lodu, Kopciuszek, Żabka, Kotek, Żołnierz, Policjant, Kot w Butach oraz dwóch Harych Poterów. Kolorowe postacie, pomalowane, przebrane, zamaskowane, a przede wszystkim uśmiechnięte wypełniły szkolny korytarz. Wszystkie przebrane osoby wzięły udział w sesji fotograficznej, a jej efekty można zobaczyć na w przygotowanej galerii. Uczniowie przynieśli  z domu swoje ulubione bajki. Pani bibliotekarka przeczytała wybraną przez dzieci bajkę. W szkole przez cały dzień panowała iście bajkowa atmosfera.

        • Pasowanie na ucznia

                Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek, wierszy i tańców, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

          31 października br. od samego rana w Szkole Podstawowej w Łosinnie im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

          Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor Magda Szyller powitała wszystkich zebranych na tej uroczystości. Po przemówieniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Po burzy oklasków, w odświętnych, przepięknych biretach na głowach pierwszaki błysnęły talentem. Pierwszaki pięknie recytowali wierszyki, odpowiadali bezbłędnie na zagadki przygotowane przez uczniów klasy drugiej, pięknie  zaśpiewali piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej, piękne tańce, to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali uczyć się pilnie i chętnie, szanować pracę swoją i innych ludzi, dbać o dobre imię szkoły i klasy, żyć odważnie i uczciwie, kochać swoją ojczyznę. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły Magda Szyller dokonała symbolicznego pasowania ucznia ,,Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Łosinnie imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej”- mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Uczniowie klasy IV i Samorządu Uczniowskiego życzyli pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniali o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią, oraz wręczyli na pamiątkę chłopcom kredki, a dziewczynkom mazaki w pięknych piórnikach. Następnie wychowawczyni klasy pani Agnieszka Brylak z panią dyrektor wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje,  Rada Rodziców książeczki do czytania, pani księgowa Beata Kuchta ze Stowarzyszenia ,,Przyjazny Krąg” – liczydełka i słodycze, ksiądz kanonik Tadeusz Suchta złożył życzenia uczniom i ich pobłogosławił oraz poczęstował cukierkami. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali ,,słodkie'' przyjęcie.

          W roku szkolnym 2023/2024 uroczyste ślubowanie złożyli: Stanisław Bartczak, Alicja Biernacka, Szymon Jędrzejczyk, Kacper Kalinowski, Aleksandra Faustyna Kozon, Julia Kuchta, Szymon Łezka, Wiktoria Polak, Nikodem Tokarski, Franciszek Turek, Fabian Woźnica, Filip Woźnica, Mateusz Woźnica.

        • Chwila zadumy

          31.10.2023r. jak co roku uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na piesze wycieczki odwiedzając pobliskie groby poległych za naszą ojczyznę.  Sprzątaliśmy, zapalaliśmy znicze, składaliśmy kwiaty oraz uczciliśmy pamięć żołnierzy modlitwą i minutą ciszy.

        • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

          W czwartek 26.10.2023r. został rozegrany Turniej Tenisa Stołowego, który był skierowany dla uczniów klas IV-VIII naszej szkoły. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników. Tytuł Mistrza Tenisa Stołowego otrzymał Bartosz Wiewiórka z klasy VIII, 2 miejsce - Kacper Szyller - klasa VIII, 3 miejsce - Antoni Sosnowski - klasa IV.

          Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju. Tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

           

        • Dzień Edukacji Narodowej

          18.10.2023r. cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczcić 250-lecie Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali z tej okazji dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły krótki, żartobliwy skecz. Było bardzo miło i wesoło. Poza tym z okazji Dnia Edukacji Narodowej liczne grono nauczycieli i pracowników obsługi zostało uhonorowanych Nagrodą Dyrektora, a Samorząd Uczniowski przygotował małe upominki.

          Życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

          Samorząd Uczniowski

        • Przerwa na czytanie

          Od 9.10.2023r. do 13.10.2023r. w naszej szkole podczas przerw przeprowadzona została akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwach. Największym zainteresowaniem cieszą się książki wśród uczniów klas młodszych.  Zakończenie akcji odbyło się wspólnym spotkaniem uczniów z książkami na sali gimnastycznej  podczas  długiej przerwy  13.10.2023r. (piątek). Każdy uczeń, przez cały rok szkolny, podczas przerw  ma możliwość  korzystania z kącików czytelniczych, w których mają możliwość poczytania lub obejrzenia ciekawej  książki, albumu.  Albumy, książki, gry planszowe w kącikach pochodzą z prywatnych zbiorów nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy chętnie przynoszą je do szkoły, aby mogło skorzystać jak najwięcej osób. Z tych zbiorów korzystają również uczniowie czekający rano na zajęcia i uczniowie pozostający po zajęciach na świetlicy szkolnej.

        • Szkolny konkurs recytatorski "Jesień słowem malowana"

          17.10.2023r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski ,,Jesień słowem malowana”. Uczniowskie recytacje oceniły panie: Edyta Kmiołek, Agnieszka Brylak, Renata Przybysz i Ewelina Wężyk-Leszczyńska. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:

          klasy 0 – I: I miejsce – Alicja Biernacka, II - Aleksandra Kozon, III exaequo – Wiktoria Polak i Franciszek Turek.

          klasy II-III: I miejsce – Karol Sitek,  II - Nikola Kuchta, III – Ewa Kozon. Wyróżnienie: Amelia Szczerba i Lena Musiałek.

          klasa IV-VI: I miejsce – Mateusz Jasiński, II – Lena Kozon, III – Maja Ambroch. Wyróżnienie: Antonina Wiśniewska, Adam Musiałek, Amelia Łuniewska.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych recytacji, a uczniom którzy zajęli pierwsze miejsca w konkursie szkolnym sukcesów podczas recytacji na konkursie gminnym w SP w Rybnie.

        • Wybory do samorządu uczniowskiego

          Jak co roku na przełomie września i października w naszej szkole odbywają się wybory do samorządu uczniowskiego.

          5 października odbyły się prezentacje kandydatów na przewodniczącego samorządu szkolnego. Siedmioro uczniów podzieliło się z nami swoimi pomysłami na działania SU. Każdy członek społeczności szkolnej mógł oddać głos na swojego kandydata. 

          Na podstawie wyników wyborów członkami Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 zostali: 

          Kacper Szyller, kl. VIII - Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

          Oliwia Świercz, kl. VIII - Zastępca Samorządu Uczniowskieg

          Adam Musiałek, kl. V - Sekretarz 

          Na swoich opiekunów uczniowie wybrali

          1. P. Martynę Poziemską

          2. P. Renatę Przybysz

          3. P. Edytę Kmiołek

           

          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej współpracy! :) 

        • Nadanie imienia szkole

          29 września 2023 roku - to data, która na zawsze zapisze się w historii naszej Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Tego dnia placówka otrzymała sztandar oraz imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. 

          Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy przez delegacje społeczności szkolnej i władz samorządowych powiatu i gminy Wyszków przy pomniku upamiętniającym zrzuty Cichociemnych w Łosinnie.

          Przyjmując patrona, pragniemy, aby nasi uczniowie i absolwenci byli świadomi dziedzictwa,   pozostawili po sobie Cichociemni. Ich postawa przypomina nam o bezwarunkowym dążeniu do wolności i niepodległości Polski, pozostaną symbolem determinacji i poświęcenia.

          Głęboko wierzymy w to, że swoim zachowaniem i pracą będziemy godnie reprezentować patrona naszej szkoły. Tego dnia odsłonięto i poświęcono również okolicznościową tablicę pamiątkową, umieszczoną na kamieniu znajdującym się przed budynkiem szkoły. Aktu odsłonięcia dokonali: Mirosław Widlicki oraz Magda Szyller. Wydarzenie uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego. Przygotowana była również część artystyczna poświęcona patronowi szkoły i wartościom, jakie powinny przyświecać każdemu z nas. Program wykonali uczniowie klas III - VIII pod kierunkiem Edyty Kmiołek, Marzeny Rojek, Renaty Przybysz i Roberta Fallaszka. 

        • Sprzątanie Świata

          To był już 30. Finał Akcji Sprzątanie Świata – Polska! Nasza szkoła aktywnie włączyła się w jubileuszową edycję.  W tym roku Akcja przebiegała pod hasłem  „Sprzątanie świata łączy ludzi!”.

          Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, a jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. 15 września uczniowie naszej szkoły zbierali śmieci w okolicy szkoły, przydrożnych rowów i lasu.

        • Narodowe Czytanie

                Ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Z roku na rok liczba uczestników akcji systematycznie wzrastała, w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie. W naszej szkole Narodowe Czytanie miało miejsce 11.09.2023r. Uczniów na czytaniu powitała nauczycielka biblioteki Agnieszka Brylak. Przypomniała, że Eliza Orzeszkowa, autorka licznych nowel, opowiadań i powieści, urodziła się 6 czerwca 1841r. w Milkowszczyźnie. Wiele lat swego życia spędziła w położonym nad Niemnem Grodnie i tu zmarła 18 maja 1910 r. Powieść „Nad Niemnem” została wydana w 1888 r. Wybrane fragmenty były czytane z podziałem dla uczniów młodszych  i starszych. Młodszym uczniom ,,Legendę o Janie i Cecylii” przeczytała nauczycielka języka polskiego p. Edyta Kmiołek. Uczniom starszym wybrane  fragmenty powieści przeczytała p. Martyna Poziemska – pedagog specjalny. 

          W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. 

           

          Opracowała: Agnieszka Brylak

        • Otwarcie Minimuzeum Bursztynu i Muszli

          4 września 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które było połączone z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

          W naszej szkole gościliśmy prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego, dr Katarzynę Kopeć z Krakowa, Dariusza Goliszka z Częstochowy - organizatora festiwali  szachowych i przyjaciela rodziny malarza Marka Izydorczyka oraz wiele innych osób związanych z regionalną oświatą i tutejszą gminą. 

          Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Magda Szyller słowami: "Szanowni Goście, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Uczniowie, Rodzice oraz miłośnicy historii bursztynu. Dziękuję Wam serdecznie za przybycie na to wyjątkowe wydarzenie - otwarcie roku szkolnego 2023/2024 oraz otwarcie Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które będzie nosiło im. prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego…Minimuzeum Bursztynu i Muszli  będzie stanowiło niezwykłe źródło wiedzy i inspiracji dla naszych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz  wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce. Wiedza jest skarbem, który rośnie w miarę jej dzielenia się i zgłębiania... Muzeum  Bursztynu niech stanie się przestrzenią, w której odkryjemy wspólne piękno naszego dziedzictwa i zrozumiemy jego głębszy sens”. Nie zabrakło także gorących podziękowań dla osób, które w jakikolwiek sposób pomogły w współtworzeniu lub organizowaniu tej muzealnej placówki. 

          Następnie wybrani uczniowie  z klas II - VII zaprezentowali artystyczny pokaz obrazujący powstanie minimuzuem. Pani dr Katarzyna Kopeć wygłosiła prelekcję na temat pochodzenia i właściwości bursztynu, a prof. dr  hab. Wiesław Krzemiński opowiedział o  swoich  badawczych przygodach na Antarktydzie. Muzeum zaczęło funkcjonować z chwilą przecięcia biało-czerwonej wstęgi.  Wstęgę  na szkolnym korytarzu równocześnie  przecięli: prof. dr hab.  Wiesław Krzemiński,  założyciele mimimuzeum - dyrektor Magda Szyller, nauczyciel Robert Fallaszek, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, Prezes Stowarzyszenia  Społeczno-Oświatowego "Przyjazny Krąg"  Anna Kmoch. Poświęcenia minimuzeum dokonał ksiądz proboszcz kanonik - Tadeusz  Suchta.  

          Jednym z ostatnich  elementów uroczystości było widowisko taneczno - muzyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”. Było to prawdziwe show, emocjonalna uczta dla oczu, uszu i serca. Zespół zaprezentował szeroki wachlarz regionalnych tańców i przyśpiewek. 

          Koniec uroczystości zwieńczyła degustacja regionalnej kuchni kurpiowskiej, którą przygotowały Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Sami Swoi " z Łosinna, i  Przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Krąg.

           

          Serdecznie zapraszamy do  naszego Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które  będzie otwarte dla indywidualnie zwiedzających w każdą środę i piątek od godziny 10:00 do 14.00.  Duże grupy powyżej 5 osób i wycieczki szkolne prosimy o wcześniejszą rezerwację mailową (splosinno@wp.pl ) lub telefoniczną - 29 7414784. Wstęp wolny.

          Muzeum posiada wirtualnego lektora, który oprowadza po zbiorach. Jedną z atrakcji minimuzeum jest półgodzinna prezentacja w 3D wymarłych stawonogów i roślin w bursztynie bałtyckim, które są częścią naszych zbiorów. Prezentacja jest wyświetlana na interaktywnym monitorze. Pod lupami można oglądać kilkadziesiąt inkluzji, ukazany jest bursztyn w surowej postaci, obrobiony oraz różnorodne wyroby z bursztynu. Wyeksponowane są również  podróbki i imitacje bursztynu, przedmioty użytkowe z elementami bursztynu, bursztyn z obszaru Polski, Ukrainy, niebieski z Sumatry, kopal kolumbijski, kopal z Madagaskaru, bursztyn w sztuce i jubilerstwie zaprojektowany  przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Można oglądać także galerię wyobraźni – „Zgadnij z czym kojarzy ci się bursztyn” oraz liczne muszle morskie i słodkowodne. Na końcu korytarza można też obejrzeć fragment twórczości malarza z Kłobucka - Marka Izydorczyka  oraz przepięknego pająka rodem z Kurpi Białych, który wykonała na otwarcie minimuzuem mieszkanka Łosinna p. Krystyna Woźnica. Pająk ma symbolizować urodzaj (w tym przypadku zapewne intelektualny) i szczęście. 

          Serdecznie zapraszamy. 

           

          Opracował: Robert Fallaszek

        • Wykaz podręczników do religii

          „0” - AZ-04-01/20-KI-1/20 „Tak! Jezus mnie kocha” red. ks. K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 1 - AZ-11-01/18-KI-4/20 „Poznaję Boży świat” red. K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 2 - AZ-12-01/18-KI-7/21 „Odkrywam królestwo Boże” ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 3- AZ-13-01/18-KI-14/22 „Poznaję Jezusa” ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

          KLASA 4 - AZ-21-02/12-KI-1/12  „Miejsca pełne BOGActw” autorzy: ks. K. Mielnicki, , E. Kondrak, B. Nosek wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 5- AZ-21-01/20-KI-2/20„Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” ks. K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 6- AZ-22-01/20-KI-4/21 „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno” ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 7 - AZ-23-01/20-KI-10/22„Szczęśliwi, którzy czynią dobro” ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak wyd. JEDNOŚĆ

          KLASA 8 -„Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi „ AZ-32-01/13-KI-4/14  ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E.Parszewska wyd. JEDNOŚĆ

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosinnie

          serdecznie zaprasza na otwarcie

          Minimuzeum Bursztynu i Muszli

          im. prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego,

          połączone z uroczystym rozpoczęciem

          roku szkolnego 2023/2024,

          które odbędzie się 04.09.2023 r. o godz. 14.00

          w Szkole Podstawowej w Łosinnie

          przy ul. Szkolnej 12.

           

          Harmonogram uroczystości:

          14.00 - oficjalne rozpoczęcie uroczystości

          14.10 - przemówienie dyrektora szkoły

          14.20 - część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły

          14.30 - przemówienia okolicznościowe i wręczenie statuetek

          15.10 - uroczyste otwarcie i poświęcenie minimuzeum

          15.20 - występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wyszków”

          15.30 - zwiedzanie wystawy i poczęstunek dla gości

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

                                                                  „Ajteraz wszystkich czeka nagroda:
          wakacje, wczasy, słońce, pogoda,
          gorący piasek, szum morskiej fali,
          kuszący zapach lasu z oddali”

          Czesław Janczarski

           

          Za nami kolejny rok pełen wyzwań, radości, sukcesów, ale też trudu włożonego w edukację i rozwój. 

          Pani dyrektor Magda Szyller podsumowała wyniki całorocznej pracy. Podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły, a nauczycielom i dzieciom za bardzo ciężką pracę podczas całego roku szkolnego.

          Uroczystość była szczególnie ważna dla ósmoklasistów, którzy zakończyli edukację w szkole podstawowej. Przedstawili krótki występ artystyczny. Podziękowali także rodzicom i nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie. Uczniowie zostali pożegnani przez młodszych kolegów i koleżanki.

          Nadszedł także czas na rozdanie nagród uczniom za udział w konkursach oraz wyróżnień za najlepsze wyniki w nauce. Pani dyrektor rozdała decyzje stypendialne uczniom, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce.

          Po uroczystości wszyscy uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, gdzie otrzymali świadectwa promocyjne.