Dzień Europy
We wtorek, 18.05.2024r obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy. W Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, dzień ten ma na celu podkreślenie znaczenia jedności i integracji w Europie. Z tej okazji śpiewaliśmy piosenki obcojęzyczne, najmłodsi zaśpiewali utwór "Panie Janie" w pięciu różnych językach. Dzięki projektom klasowym dowiedzieliśmy się więcej o krajach członkowskich. Tego dnia również przeprowadziliśmy konkurs "1 z 10", którego zwycięzcą został w tym roku Szymon Kozon z kl. VII.
40
Wycieczka rowerowa
14.06.2024r. uczniowie z klasy I, II i III uczestniczyli w wycieczce rowerowej. Wycieczkę zorganizowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Agnieszka Brylak. Głównym celem było poznanie najbliższej okolicy oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu. Trasa liczyła około 4 km i wiodła przez wieś, pola i łąki. Po drodze zatrzymywaliśmy się, by podziwiać rozciągające się widoki. Gdy wracaliśmy zajechaliśmy do pobliskiego sklepu na zasłużone lody. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.
1
Dzień Matki
Dzień Matki to jedno z najważniejszych świąt w roku. To wyjątkowa okazja, aby podziękować mamom za ich ciężką pracę i bezwarunkową miłość. W naszej szkole również zadbaliśmy o odpowiednie świętowanie tego dnia. Dzieci z wychowawczyniami z klas 0-3 zaprosiły mamy 5 czerwca na spotkanie do pięknie udekorowanej sali. Podczas uroczystości uczniowie każdej klasy zaprezentowali wzruszające wiersze i piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza.
15
Wycieczka do Poznania
W dniach 22-24 maja 2024r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI oraz uczniowie z Olszanki i Krąg uczestniczyli w wycieczce na ziemie pierwszych Piastów.
Pierwszego dnia już o godzinie 6.30 uczestnicy wyprawy ruszyli w drogę. Pierwszym punktem wycieczki miało być Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ale w związku z lekkim opóźnieniem odwiedzili to miejsce dzień później. Udało się jednak zwiedzić bardzo ciekawy i z interesującą historią powstania Skansen Archeologiczny w Biskupinie. Poznali tam życie ludzi trzech epok: kamienia, brązu i żelaza. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli ciekawą architekturę domów odkrytych przez archeologów oraz całego grodu. Wieczorem dotarli do miejsca zakwaterowania- Ośrodka Wypoczynkowego w Jankowie Dolnym, położonego na niewielkiej skarpie nad urokliwym jeziorem. Następnego dnia, który przywitał ich deszczem i pochmurną pogodą ruszyli do Ostrowa Lednickiego. Mimo to humory uczniom dopisywały gdyż czekały na nich miłe atrakcje. Jak sama nazwa wskazuje Ostrów to wyspa na jeziorze Lednickim, a więc aby się tam dostać trzeba było dopłynąć na miejsce promem. Uczniom ta przeprawa bardzo się podobała jak również odnalezione ruiny wczesnopiastowskiej rezydencji na Ostrowie Lednickim, w której jak niektórzy domniemają odbył się chrzest Mieszka I. Drugim punktem programu była przepiękna, wielokrotnie przebudowana gotycka Katedra w Gnieźnie. Uczniowie oprócz podziemi katedry, w których mogli zobaczyć min. fragmenty murów bazyliki Mieszka I, obejrzeli wieniec 14 kaplic okalających główną nawę( będących również kaplicami grobowymi) jak również zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie przez które przechodzili królowie Polski przed swoją koronacją. Dowiedzieli się, że sceny zawarte na drzwiach przedstawiają żywot i męczeńską śmierć Świętego Wojciecha. Musieli również zmierzyć się z własną kondycją wchodząc na wieżę, z której podziwiali malownicze widoki i panoramę miasta. Pokonali aż 239 schodów, bo tyle liczy sobie 55 metrowa wieża katedry, położona na Wzgórzu Lecha. Tego dnia czekała ich jeszcze jedna atrakcja- ognisko z kiełbaskami. W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy zwiedzili Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła , najstarszą katedrę w Polsce położoną na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Zwiedzili jej podziemia , w których znajdują się miejsca pochówku pierwszych władców Polski. Niektórzy uważają również, że jest to miejsce chrztu Mieszka I. Zwiedzili również Stare Miasto w Poznaniu min. pojezuicki kościół pw. św. Stanisława pełny barokowego przepychu. Nie mogli jednak na żywo obejrzeć pozłacanego ołtarza gdyż zaczynała się jego renowacja i zasłonięty był banerem przedstawiającym oryginalny ołtarz. Nie zobaczyli również „bodzących” się koziołków tak charakterystycznych dla Poznania, ale i tak ten punkt programu uznali za udany. W godzinach popołudniowych pożegnali gościnny Poznań i ruszyli w drogę powrotną.
62
Konkurs plastyczny pt. „Puszcza Biała”
Klasy I-III naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Wyszków. Na etapie szkolnym zostało wyłonione 5 prac wykonanych przez Amelię Szczerbę, Kacpra Śliwkę, Amelię Ambroch, Jakuba Śliwkę i Alicję Biernacką.
W drugim etapie w kategorii klas I-III drugie miejsce zdobyła Amelia Ambroch. Została zaproszona na piknik organizowany dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, którego organizatorem było Nadleśnictwo Wyszków. Piknik jak i uroczyste rozdanie nagród odbyło się 1 czerwca w Leszczydole Nowinach na placu Nadleśnictwa.
Konkurs KRUS „Bezpieczeństwo na wsi”
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS propagujący bezpieczne zachowania w czasie prac polowych i domowych na wsi. Chociaż w tym roku zyskał on niewielkie zainteresowanie naszych uczniów, to i tak troje z nich na etapie gminnym zostało wyróżnionych. Byli to Alicja Biernacka, Franciszek Turek i Jakub Sitek. 12 czerwca w budynku gminy odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Alicja Biernacka zdobyła II miejsce w kategorii klas 0-III, Jakub Sitek oraz Franciszek Turek wyróżnienie.
Festiwal Piosenki o Zdrowiu
Dnia 17.05.2024 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „HUTNIK” odbył się etap powiatowy Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wyszkowie oraz starostowo powiatowe, które również objęło Festiwal patronatem honorowym. Patronem medialnym była Tuba Wyszkowa. W Festiwalu Piosenki o Zdrowiu udział wzięło 20 zespołów/solistów ze szkół podstawowych z terenu powiatu wyszkowskiego. W kategorii klas I-V szkół podstawowych 13, natomiast w kategorii klas VI-VIII szkół podstawowych 7. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów: Weronika Świercz i Lena Kozon w roli solistek, Lena Musiałek, Ewa Kozon, Nikola Czajkowska i Amelka Łuniewska wykonały układ taneczny do piosenki, a Adam Musiałek wystąpił jako raper. Słowa do piosenki ułożyły nasze uczennice: Oliwia i Weronika Świercz. Chociaż nie zdobyli żadnej nagrody to i tak świetnie się bawili.
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi nasza szkoła pochyla się nad ważnym tematem dla nas wszystkich - dbałością o naszą planetę, Ziemię. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nasze działania mają negatywny wpływ na naszą planetę, na zmiany klimatyczne. Emisja gazów cieplarnianych, wycinanie lasów i nadmierne zużycie zasobów naturalnych przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Wytwarzamy góry śmieci, które zanieczyszczają glebę, wody i powietrze, co niekorzystnie wpływa na nasze życie i życie przyszłych generacji. Aby zaakcentować ten wielki problem nas wszystkich 22 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Ziemi starsi uczniowie naszej szkoły posadzili sadzonki dębów, a 25 kwietnia uczniowie klasy 3 wystąpili z przedstawieniem pt. „Na ekologicznej ścieżce”. Jak co roku szkoła wzięła również udział w akcji „Sprzątanie świata”.
13
Kiermasz książki
W naszej szkole odbył się dwa razy w roku szkolnym kiermasz książek z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. Pierwszy kiermasz był na jesieni w październiku, a drugi na wiosnę w maju. Podczas kiermaszu można było obejrzeć i kupić w bardzo przystępnych cenach książki dla dzieci i młodzieży. Jest to literatura piękna tzw. klasyka baśni oraz beletrystyka. Oprócz tego bardzo dużo kolorowanek i książeczek z naklejkami. To właśnie one cieszą się dużym powodzeniem wśród maluchów z klas I -III . Dzieci starsze gustują w komiksach i literaturze przygodowej. Jedni uczniowie kupowali książki, a inni chcieli posiedzieć, poczytać i pooglądać, po prostu przyjemnie spędzić czas w otoczeniu kolorowych, pięknie wydanych książek.
Akcje cieszyły się dość dużym powodzeniem.
Biblioteka szkolna dziękuje Księgarni Tuliszków za współpracę i liczy na wsparcie w pozyskaniu książek do biblioteki.
Warsztaty archeologiczne w Jeżewie i odkrycie Mikołaja
5 czerwca 2024 roku dla uczniów klas 4- 8 odbyły się warsztaty archeologiczne w Jeżewie koło Pułtuska, gdzie prowadzone były badania ratownicze na trasie budowy obwodnicy pułtuskiej. Tak więc, nasi wychowankowie i uczniowie ze szkoły podstawowej w Płocochowie pod okiem archeologów tj. p. Elżbiety Peplińskiej i p. Bartosza Karolczyka mieli wspaniałą okazję by zapoznać się ze specyfiką pracy archeologa. Będąc na stanowisku obejrzeli ceramikę z różnych okresów dziejowych, zapoznali się dokumentacją archeologiczną, gdzie na arkuszach papieru milimetrowego sporządzali rysunki zabytków oraz ich przekroje. Pan archeolog zapoznał dzieci z działaniem wykrywacza metalu i opowiadał o swoich odkryciach. Następnie uczniowie udali się z łopatkami, szpachelkami i grabkami na wykopaliska. Znaleźli drobną ceramikę, gwoździe i natrafili na glinę. Okazało się, że nie wszyscy wiedzieli co to jest glina, jak wygląda i do czego służy. Pani Elżbieta udzieliła krótkiej prelekcji i pokazu jak powstają naczynia z gliny i wyjaśniła do czego jeszcze jej używano.
Jednak największą atrakcją okazało się znalezisko Mikołaja z klasy 7, z Łosinna wydobył on z głębi ziemi ogromne naczynie z okresu nowożytnego. Naczynie spoczywało w ziemi w pozycji do góry dnem i zalegało na głębokości około 1 metra. Pomimo, że było zachowane w dwóch częściach. to i tak to odkrycie zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie. Po opisaniu ma trafić do pułtuskiego muzeum. Był to mile i owocnie spędzony czas w otoczeniu artefaktów i miłych Archeologów, którzy za darmo poświęcili swój czas, dzieli się z nami swoją wiedzą i pasją do tego zawodu. Dziękujemy serdecznie za tak wspaniałe warsztaty.
Tekst opracował - Robert Fallaszek
24
Wycieczka historyczno–przyrodnicza szlakiem tajemnic Łosinna
24 maja, w piękny słoneczny piątek udaliśmy się z uczniami z klasy ósmej w najbardziej dziewicze zakątki Łosinna. Celem naszej podróży było odszukanie miejsca, gdzie przed setkami lat rozciągały się bagna Łosinna (dawniej Łosina). Przed wojną obszar ten lokalni mieszkańcy określali jeszcze mianem ”błotami Płocha". Po drodze podziwialiśmy piękno kurpiowskiej natury, bezkresne krajobrazy urokliwej przyrody przecinały nasz piaszczysty szlak ciągnący się od ulicy Polnej aż po krańce lasów. Kwitnące tu dzikie żółte irysy, goździki, kartuzki, jastruny oraz chabry ujęły serce Oliwii. Dziś na tych pradawnych bagnach rozciągają się pola uprawne, przez które gdzieniegdzie przebijają się niewielkie torfowiska. Przy jednym z nich uczniowie zrobili wspólne zdjęcie.
Podczas naszej wycieczki podziwialiśmy także przydrożne kapliczki i krzyże, z którymi związane są różne mroczne wydarzenia. Jedna z nich z okazałym krzyżem jest postawiona (Bóg jeden wie kiedy...), tuż u podnóża domniemanego cmentarza epidemicznego. U podstawy krzyża, na cokole widnieje napis TOBIE (?). Najstarsi mieszkańcy snują opowieści, że niegdyś pochowano tam zmarłych na grypę hiszpankę, która szalała w Łosinnie, ponoć ta zaraza zebrała wielkie żniwo na tym terenie. Ponadto są też podania okolicznych mieszkańców, że w tych bezimiennych mogiłach, spoczywają zmarli na cholerę i Żydzi. Teren za krzyżem jest nienaturalnie pofałdowany, jednak nie natrafiliśmy tam na żadne nagrobki. Ponoć kiedyś stały tu trzy krzyże, ale nie przetrwały próby czasu. Należy jednak pamiętać, że na cmentarzach epidemicznych chowano w zbiorowych mogiłach i nagrobków raczej nie było.
Nieopodal tego miejsca na przydrożnym drzewie wisi mała drewniana kapliczka. Bardzo urokliwa, widać, że była ręcznie zbijana i że ma już swoje lata. Niestety nikt nie wie, kto jest jej twórcą, podobno kiedyś była przybita do starej wierzby, jednak, gdy ta spróchniała, przewieszono ją na inne drzewo, te które widnieje na zdjęciu. Zawieszono ją, gdyż na tej ulicy ponoć straszyło, tak więc ma ona chronić przechodniów przed duchami.
Przesuwając się dalej piaszczystym traktem w kierunku szkoły, pomiędzy dwoma gospodarstwami stoi kolejny krzyż na masywnym cokole z napisem „ZGINĘŁA ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ” ale, to już całkiem inna historia, która zostanie opisana w powstającej książce o dziejach wsi Łosinna, której współautorami będą również nasi uczniowie.
Ulica Polna jest jedną z najbardziej urokliwych ulic w całej wsi, okalające ją stare wierzby i piaszczysty trakt, oddaje tchnienie przeszłości. Zauważyliśmy, że w tym roku niektóre wierzby zostały już wycięte od ulicy Pułtuskiej i ponoć z czasem ma pojawić się asfaltowa droga. Znikną więc drzewa, legendy, a może i nadrzewna kapliczka, zniknie magia zamierzchłych czasów, pozostaną nasze zdjęcia i wspomnienia uczniów.
Tekst opracował - Robert Fallaszek
33
Wycieczka do Wyszkowa
6.05.2024 r. uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I – III z naszej szkoły wybrali się do Domu kultury HUTNIK w Wyszkowie na spektakl Teatru Impresaryjnego na przedstawienie pt.„ Baśniowe granie”. Spektakl został przygotowany przez aktorów z Teatru „Artenes” z Wrocławia. Reżyserem oraz scenarzystą był p. Zdzisław Dyrman.
Głównym przesłaniem sztuki było zwrócenie uwagi na negatywne skutki jakie niesie ze sobą zbyt częste spędzanie czasu z telefonem komórkowym lub tabletem. Bohaterowie Antek i Zuzia będąc na wakacjach u dziadków, spędzali zbyt wiele czasu przy tablecie. Porzucili swoje zainteresowania, uzależnili się od gier i zostali wciągnięci w wirtualny świat.
Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Dostarczył uczniom wielu przeżyć. Wszyscy z uśmiechem, ekscytacją i wielkim zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Po przedstawieniu poszliśmy na lody i do parku na plac zabaw, na którym uczniowie spędzili czas bardzo aktywnie.10
Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej - otwarcie boiska.
W piątek 26 kwietnia 2024r. odbyło się uroczyste otwarcie boiska szkolnego, znajdującego się przy Szkole Podstawowej w Kręgach. Był to niezwykle podniosły dzień i długo wyczekiwany moment nie tylko dla pracowników szkoły, ale przede wszystkim dla uczniów. Dyrektor szkoły gorąco przywitała zaproszonych gości, grono pedagogiczne, uczniów i rodziców. Pogoda sprzyjała rozgrywkom piłki nożnej, w turnieju brały udział trzy szkoły. Nasza szkoła wywalczyła pierwsze miejsce.
7
Wycieczka do Ciechanowa
23 kwietnia uczniowie wybrali się na wycieczkę do Ciechanowa. Odwiedzili ciekawe miejsce - Park Nauki TORUS. Dzieci miały możliwość nauki poprzez zabawę oraz doświadczenia na ekspozycjach edukacyjnych i pomocach naukowych. Uczestniczyły również w zorganizowanych warsztatach tematycznych, podczas których dowiedziały się, jak powstaje tęcza. Miały okazję zrobić swoje tęcze z proszku i kolorowych cieczy pod kierunkiem pani instruktor. Nietypowe i piękne tęcze ukryte w probówkach dzieci zabrały do domów, jako pamiątki z wycieczki.
Następnym punktem wycieczki był park trampolin HOPA PARK. Tu czekała na nas kolejna niezwykła lekcja, tym razem wychowania fizycznego. Skacząc na trampolinach i korzystając z innych atrakcji, mogliśmy rozwijać swoją ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój, wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii.
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń i emocji.
28
Wycieczka edukacyjna do Częstochowy i Kłobucka
19 kwietnia 2024 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Częstochowy i Kłobucka. Uczniowie zwiedzili Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, posiadającą m.in. linię technologiczną z lat 30. XX wieku. W programie zwiedzania był zabytkowy park maszynowy, wystawa rzeźb z jednej zapałki, autorstwa Anatola Karonia oraz pokaz filmu dokumentalnego z 1913 roku pt. „Pożar zapałczarni w Częstochowie”. Piękna była również wystawa filumenistyczna, na której uczniowie podziwiali etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego, czasów powojennych i współczesnych. Następnie zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Salę Rycerską oraz Skarbiec. O godzinie 13.30 udało się nam także uczestniczyć w odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Boskiej, gdzie zgodnie z licznymi podaniami przed obrazem dokonywały się różnego rodzaju cuda (np. uzdrowienia ) i nawrócenia. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w tak wyjątkowym miejscu. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, uczniowie poznali dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Zwiedzając muzeum, przenieśli się w czasie aby odkryć tajemnice działalności kopalni, poznali zestawy narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników, liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych, a także historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza oraz różne minerały. Następnie udali się na posiłek do restauracji McDonald’s. Ostatnim punktem zwiedzania był Kłobuck w którym mieszka i tworzy Marek Izydorczyk „Król Koloru”. Uczniowie odwiedzili Malarza i zwiedzali jego galerię, dowiedzieli się jak powstają tak wyjątkowe obrazy. Na sam koniec nasza szkoła i uczniowie przekazali Artyście dwa dęby szypułkowe, które niebawem mają być zasadzone w Kłobucku i Częstochowie.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, pełen pozytywnych wrażeń !
24
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W naszej szkole obchodziliśmy ostatnio Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w tę inicjatywę i w ramach solidarności wszyscy ubrali się tego dnia na niebiesko. W szkole odbyło się również krótkie przedstawienie, które miało na celu zwiększenie naszej wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz jak najlepszego sposobu interakcji z osobami, które na co dzień zmagają się z tym zaburzeniem. Na korytarzu pojawiła się również gazetka z najważniejszymi informacjami odnośnie tego dnia. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem.
Gminny Konkurs Recytatorski
W czwartek 18 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Utworów Jana Brzechwy zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Lucynowie.
Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: klasy II-III i IV-VI, w każdej 16 uczestników. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie w przygotowanych interpretacjach, a poziom konkursu był bardzo wysoki. W kategorii klas IV-VI, III miejsce zajęła Lena Kozon. Paniątkowe dyplomy otrzymali: Alicja Śliwka, Karol Sitek i Maja Ambroch.
7
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w dn. 07.03.2024r. uczniowie klas 4-8 pojechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które przybliża zdobycze nauki oraz prawa rządzące otaczający nas świat. Nie ma tam gablot ani sznurów oddzielających od przedmiotów. O sposobie działania urządzeń przekonywaliśmy się samodzielnie wykonując wskazane w instrukcji czynności. Dzięki temu uczyliśmy się przez zabawę. Uczniowie oglądali również Teatr Robotyczny. Teatr, w którym roboty są aktorami, przypadł wszystkim do gustu. Po spektaklu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
1