4 września 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które było połączone z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W naszej szkole gościliśmy prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego, dr Katarzynę Kopeć z Krakowa, Dariusza Goliszka z Częstochowy - organizatora festiwali szachowych i przyjaciela rodziny malarza Marka Izydorczyka oraz wiele innych osób związanych z regionalną oświatą i tutejszą gminą.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Magda Szyller słowami: "Szanowni Goście, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Uczniowie, Rodzice oraz miłośnicy historii bursztynu. Dziękuję Wam serdecznie za przybycie na to wyjątkowe wydarzenie - otwarcie roku szkolnego 2023/2024 oraz otwarcie Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które będzie nosiło im. prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego…Minimuzeum Bursztynu i Muszli będzie stanowiło niezwykłe źródło wiedzy i inspiracji dla naszych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce. Wiedza jest skarbem, który rośnie w miarę jej dzielenia się i zgłębiania... Muzeum Bursztynu niech stanie się przestrzenią, w której odkryjemy wspólne piękno naszego dziedzictwa i zrozumiemy jego głębszy sens”. Nie zabrakło także gorących podziękowań dla osób, które w jakikolwiek sposób pomogły w współtworzeniu lub organizowaniu tej muzealnej placówki.
Następnie wybrani uczniowie z klas II - VII zaprezentowali artystyczny pokaz obrazujący powstanie minimuzuem. Pani dr Katarzyna Kopeć wygłosiła prelekcję na temat pochodzenia i właściwości bursztynu, a prof. dr hab. Wiesław Krzemiński opowiedział o swoich badawczych przygodach na Antarktydzie. Muzeum zaczęło funkcjonować z chwilą przecięcia biało-czerwonej wstęgi. Wstęgę na szkolnym korytarzu równocześnie przecięli: prof. dr hab. Wiesław Krzemiński, założyciele mimimuzeum - dyrektor Magda Szyller, nauczyciel Robert Fallaszek, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego "Przyjazny Krąg" Anna Kmoch. Poświęcenia minimuzeum dokonał ksiądz proboszcz kanonik - Tadeusz Suchta.
Jednym z ostatnich elementów uroczystości było widowisko taneczno - muzyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”. Było to prawdziwe show, emocjonalna uczta dla oczu, uszu i serca. Zespół zaprezentował szeroki wachlarz regionalnych tańców i przyśpiewek.
Koniec uroczystości zwieńczyła degustacja regionalnej kuchni kurpiowskiej, którą przygotowały Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Sami Swoi " z Łosinna, i Przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Krąg.
Serdecznie zapraszamy do naszego Minimuzeum Bursztynu i Muszli, które będzie otwarte dla indywidualnie zwiedzających w każdą środę i piątek od godziny 10:00 do 14.00. Duże grupy powyżej 5 osób i wycieczki szkolne prosimy o wcześniejszą rezerwację mailową (splosinno@wp.pl ) lub telefoniczną - 29 7414784. Wstęp wolny.
Muzeum posiada wirtualnego lektora, który oprowadza po zbiorach. Jedną z atrakcji minimuzeum jest półgodzinna prezentacja w 3D wymarłych stawonogów i roślin w bursztynie bałtyckim, które są częścią naszych zbiorów. Prezentacja jest wyświetlana na interaktywnym monitorze. Pod lupami można oglądać kilkadziesiąt inkluzji, ukazany jest bursztyn w surowej postaci, obrobiony oraz różnorodne wyroby z bursztynu. Wyeksponowane są również podróbki i imitacje bursztynu, przedmioty użytkowe z elementami bursztynu, bursztyn z obszaru Polski, Ukrainy, niebieski z Sumatry, kopal kolumbijski, kopal z Madagaskaru, bursztyn w sztuce i jubilerstwie zaprojektowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Można oglądać także galerię wyobraźni – „Zgadnij z czym kojarzy ci się bursztyn” oraz liczne muszle morskie i słodkowodne. Na końcu korytarza można też obejrzeć fragment twórczości malarza z Kłobucka - Marka Izydorczyka oraz przepięknego pająka rodem z Kurpi Białych, który wykonała na otwarcie minimuzuem mieszkanka Łosinna p. Krystyna Woźnica. Pająk ma symbolizować urodzaj (w tym przypadku zapewne intelektualny) i szczęście.
Serdecznie zapraszamy.
Opracował: Robert Fallaszek