30.04.2014r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawczyni Agnieszki Brylak przygotowali krótką akademię z okazji majowych świąt. Pierwsze to Święto Pracy, które obchodzone jest 1 maja w Polsce od 1890 roku, popularnie zwane 1 Maja (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Polsce popularne od 2004 roku. Z okazji Święta Flagi uczniowie występujący w akademii przygotowali pod opieką wychowawczyni piękne biało-czerwone kotyliony. Trzecie święto to Narodowe Święto Trzeci Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione 1919 roku, przywrócone po długiej przerwie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie recytując wiersze i śpiewając piosenki przybliżyli słuchaczom historię wyżej wymienionych świąt.
Wieczornica z okazji Jana Pawła II
We wtorek 29.04.2014 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. O godzinie 19.00 w sali gimnastycznej licznie zebrali się mieszkańcy Łosinna i okolic, aby wspólnie z nami uczcić to ważne wydarzenie. Swoją obecnością zaszczycili nas księża z parafii w Woli Mystkowskiej, ks. kanonik Tadeusz Staniaszek oraz proboszcz kanonik Tadeusz Suchta, dyrektor szkoły w Olszance pani Dorota Kalinowska i w-ce prezes Stowarzyszenia „ Przyjazny Krąg w Kręgach” pani Beata Kuchta .
Zebrani obejrzeli przygotowany przez uczniów klas III– VI wzruszający program artystyczny pt. ,,Droga do świętości”, który przypomniał najważniejsze momenty z życia papieża. Chór szkolny zaśpiewał znane pieśni, m.in. ulubioną przez papieża ,,Barkę”. Przygotowana prezentacja multimedialna była wspaniałym uzupełnieniem tego, co działo się na scenie.
Po zakończonym przedstawieniu przybyli księża podzielili się ze zgromadzonymi osobistymi refleksjami związanymi z osobą papieża.
DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
W dniu 25.04.2014r. odbyło się przedstawienie z okazji minionego Dnia Ziemi. Jak co roku odpowiedzialna za tą uroczystość była klasa III ze swoim wychowawcą Danutą Kozłowską. W tym roku przedstawienie nosiło tytuł „Jak rozweselić Ziemię?”. Główną rolę Ziemi zagrała Laura Przygodzka, Powietrze zagrał Krystian Nowakowski, Wodę- Karol Woźnica, Las – Kamil Fijałkowski, w doktora wcieliła się Emilka Wiśniewska, dziewczynki Natalka Prus i Weronika Krakowiecka zagrały kolejno Olę i Zuzię. Pozostali uczniowie czyli Konrad Czyż, Bartek Dąbrowski i Seweryn Jabłoński zagrali dzieci. Głównym przesłaniem przedstawienia była ochrona naszej Ziemi przed zanieczyszczeniami powietrza, wody, lasów a przede wszystkim zachęcanie dzieci do segregowania śmieci.
Występ klasy III rozweseliła piosenka M. Jeżowskiej „Nasza planeta” oraz piosenka pt.”Imieniny Ziemi”.
Z okazji dnia Ziemi przedszkolaki i pierwszoklasiści posiali warzywa i kwiaty w naszym szkolnym ogródku a w klasach zostały wyświetlone króciutkie filmy promujące ochronę środowiska.
"Nie! Dla wypalania traw” – spotkanie z leśnikami.
tym roku, podobnie jaki w poprzednim nasza szkoła przyłączyła się do kampanii społecznej "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu" . Z tej okazji 23.04.2013 naszą szkołę odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków którzy, przybliżyli nam problem związaną z wypalaniem traw.
Akcja uświadomiła uczniom, że wypalanie traw, praktykowane zazwyczaj na przełomie wiosny i zimy, jest nie tylko niebezpieczne, ale także nieopłacalne i szkodliwe. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko; wystarczy zmiana kierunku wiatru, by pożar przeniósł się dalej. Leśnicy podkreślili, że wbrew powszechnym opiniom wypalanie traw nie użyźnia gleby, ale ją wyjaławia; w czasie pożarów zniszczeniu ulegają gniazda z jajami lub pisklętami, a także pożyteczne zwierzęta.
Dzięki interesującej pogadance przeprowadzonej przez zaproszonych gości, młodzież mogła dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat ekologii. Uczniowie uświadomili sobie, że to na nich spoczywa ogromne zadanie jakim jest przełamanie groźnych stereotypów na temat korzyści płynących z wypalania traw. Zjawiska te są zmorą leśników i są niezwykle groźne dla mieszkańców lasów, pól, łąk i nieużytków rolnych.
Pan leśniczy odpowiadał również na pytania zadawane przez uczniów. Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym gościom za poświęcony nam czas i zaprosiliśmy na kolejną wizytę. Na pamiątkę naszego spotkania szkoła otrzymała książki i interesujące materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że ta wizyta nauczy młodzież szacunku dla przyrody i jeszcze bardziej uwrażliwi na potrzeby środowiska.
OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY
W tym roku szkolnym 2013/14 sprawdzian po trzeciej klasie pisało dziesięcioro uczniów. Odbył się on dnia 10.04.2014r. o godzinie 9.00.
Uczniowie odświętnie ubrani pisali dwa testy z języka polskiego i matematyki. Na każdy z nich mieli po 4 5 minut. Arkusze zostały opracowane przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON i nosiły tytuł ,, Wielki kłopot”. Nad przebiegiem sprawdzianu czuwała pani dyrektor Mirosława Końska.
WARSZTATY Z TWÓRCZYNIĄ LUDOWĄ Z PUSZCZY BIAŁEJ
Edukacja regionalna stanowi ważne miejsce w kształtowaniu świadomości i przynależności narodowej. W czasach współczesnych kultura masowa prowadzi do ujednolicenia poglądów i postaw. Powoduje też, że młodzi ludzie nie znają historii swojego miasta czy regionu, w którym żyją - zanika odrębność kulturowa. Związek z własnym regionem jest więc sprawą istotną. Dlatego kształtowanie postaw regionalizmu należy rozpoczynać od najmłodszych lat. 08.04.2014 r uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panią Haliną Witkowską utalentowaną twórczynią z kurpiowskiej Puszczy Białej.Po jej okiem dzieci klas 0-III wykonywały palmy a uczniowie klas IV-VI pisanki oklejane sitowiem i muliną, które będą zdobić wielkanocne koszyczki
KONKURS LOGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁOSINNIE
Z inicjatywy Sanorzadu Uczniowskiego został ogłoszony konkurs na Logo Szkoły Podstawowej w Łosinnie.
Warunki uczestnictwa w konkursie
1. W konkursie mogą brać udział uczniowie naszej szkoły, rodzice i absolwenci.
2. Projekty konkursowe mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie
lub zespołowo (zespół do 3 osób).3. Prace konkursowe należy składać zgodnie z wymaganiami zawartymi w regulaminie.
4. Uczestnik jest zobowiązany przedstawić autorski projekt.
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się praw autorskich na rzecz Szkoły podstawowej w Łosinnie
6. Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją warunków konkursu.
7 Składanie prac do 30.05.2014 w sekretaiacie szkoły .
POWITANIE WIOSNY
Od wielu lat w naszych szkołach zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Pierwszego Dnia Wiosny. 21 marca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie w radosnych nastrojach „wyszły z ławek” by zatopić Marzannę i pożegnać zimę. Z tej okazji SU przygotował dla wszystkich uczniów klasowe konkurencje i konkursy. Jedną z nich był konkurs na klasową eko-marzannę; wszystkie klasy spisały się bardzo dobrze jednak zdaniem jury klasa 4 zrobiła najbardziej oryginalną kukłę, zasługując tym samym na nagrodę. Kolejną konkurencją z jaką musiały się zmierzyć wszystkie klasy było ułożenie wiersza lub piosenki o tematyce wiosennej. Klasa V dodatkowo wykazała się talentami aktorskimi i przygotowała krótki montaż słowno-taneczny o wiośnie. Na zakończenie wszystkie eko-marzanny zostały spalone a dzieci wspólnie bawiły się przy ognisku.
„Wiosenny festiwal piosenki do-mi-sol”
W dniu 19-03-2014r. W Zespole Szkół w Rybienku Leśnym odbył się gminny konkurs piosenki pod nazwą „Wiosenny festiwal piosenki do-mi-sol”. Konkurs był przeznaczony dla klas 0-I oraz II – III. Uczniowie mieli przedstawić wybraną przez siebie piosenkę o tematyce wiosennej.
W konkursie wzięli udział także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Grupę młodszą reprezentowały uczennice z klasy I w składzie:
- Milena Kozon
- Zuzanna Mróz
- Zofia Stani
Zaśpiewały piosenkę pt. „Marzec czarodziej” (słowa - muzyka – Zbigniew Ciechan).
Natomiast grupę starszą reprezentowali uczniowie klasy III w składzie:
- Laura Przygodzka
- Emilia Wiśniewska
- Seweryn Jabłoński
Zaśpiewali piosenkę pt. „Witaj, Wiosno!” (słowa – Urszula Piotrowska, muzyka – Dariusz Kabaciński).
Jury konkursowe przyznało I miejsce w grupie dzieci starszych uczniom ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrodę – instrument muzyczny perkusyjny, który przekazały dla szkoły.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i emocji, zadowoleni z uzyskania I miejsca w konkursie.
Wycieczka do Wyszkowa
18.03.2014r. klasy ,,0”, I, II i III pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyły w wycieczce do Wyszkowa. Pierwszym punktem było spotkanie ze strażakami i poznanie bliżej ich niebezpiecznej pracy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska samochodów oraz sprzętu strażackiego. Chłopcy przymierzyli hełm strażacki. Najbardziej jednak podobało się wszystkim jak strażacy po usłyszeniu alarmu szybko zjeżdżają na dół gotowi do akcji. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia sali odpoczynku oraz siłowni, w której każdy strażak może ćwiczyć w wolnym czasie. Kilku chłopców obiecało, że w przyszłości zostaną strażakami. Wszyscy pięknie podziękowali i ruszyli na spacer po wyszkowskim parku. Po krótkim spacerze uczniowie wraz z opiekunami poszli do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie na spotkanie z dziennikarzem, pisarzem i autorem książek dla dzieci Rafałem Lasotą. Zachwyceni przygotowanymi atrakcjami, zmęczeni i trochę głodni w godzinach popołudniowych wrócili do szkoły.
Dorośli czytają dzieciom
w ramach ,,Dorośli czytają dzieciom” pani Marta Kwaśny czytała uczniom klas ,,0” – IV baśnie Charlesa Perraulta. Chętni uczniowie po wysłuchani baśni pt.,, Jaś i Małgosia” mieli za zadanie ułożenie pięknych, kolorowych ilustracji w prawidłowej kolejności. Dzieci piękne czytanie pani Marty nagrodzili gromkimi brawami.
Dzień Kobiet w naszej szkole
Dnia 8 marca 2014r pamiętając o święcie wszystkich pań i dziewczynek Samorząd Uczniowski przygotował specjalny apel z tej okazji. Każda dziewczynka oprócz serdecznych życzeń została obdarowana wykonanym samodzielnie przez chłopców papierowym kwiatkiem, który został im przypięty na uroczystym apelu, oraz słodkim upominkiem. Uczniowie złożyli nauczycielkom ,życzenia i podarowali symboliczny kwiatek
Tenis stolowy
podczas ferii zimowych w naszej szkole odbyły się rozgrywki w tenisa stołowego. Do rozgrywek zgłosiło się 12 uczniów. Po rozgrywkach:
I miejsce zajęła Aleksandra Woźnica uczennica klasy VI i Dominik Śliwka uczeń gimnazjum
II miejsce zajęła Juli Kalinowska uczennica klasy V i Jakub Śliwka uczeń klasy II
III miejsce zajął Bartosz Prus uczeń gimnazjum
Tego samego dnia 15 uczniów podzieli zostali na 3 osobowe drużyny, które brały udział w rozgrywkach unihokeja.
I miejsce zajęła drużyna w składzie: Adrian Magiera uczeń klasy VI, Kacper Kowalczyk uczeń klasy V i Natalia Prus uczennica klasy III.
II miejsce zajęła drużyna w składzie: Laura Przygodzka uczennica klasy III, Katarzyna Czyż uczennica klasy V, Dominik Przygodzki uczeń gimnazjum.
III miejsce zajęła drużyna w składzie: Bartłomiej Bloch, Dawid Fijałkowski uczniowie klasy VI, Bartosz Prus uczeń gimnazjum.
Zwycięscy otrzymali dyplomy i smaczne batoniki. Wszystkim zwycięstwom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Konkurs recytatorski
W dniach 4 i 5 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem ,,Jan Brzechwa – władca krainy wyobraźni”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Dzieci z siedmiu szkół podstawowych wykazały się doskonałym przygotowaniem znanych i lubianych wierszy tego poety.
Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się również reprezentanci naszej szkoły. W kategorii klas I-III uczeń klasy III- Konrad Czyż, zajął II miejsce, III miejsce- Daria Mróz, uczennica klasy II. W kategorii klas IV-VI, uczennica klasy V- Aleksandra Rogulska , zajęła II miejsce i zdobyła nagrodę dyrektora szkoły za szczególne wrażenia artystyczne.
Nagrody uczestnikom konkursu wręczył naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak, który zachęcał do rozwijania i prezentowania swoich talentów.
Bal karnawałłowy w naszej szkole
22 lutego w naszej szkole nadszedł czas na długo wyczekiwany przez uczniów Bal Karnawałowy, który zgromadził w sali gimnastycznej dzieci ze wszystkich klas .
Nasi tancerze byli tak pięknie poprzebierani, że trudno było rozpoznać kto ukrywa się pod kolorowym karnawałowym strojem. Wszystkich połączyła wspaniała zabawa przeplatana wesołymi konkursami, które przygotował Samorząd Uczniowski. To był wspaniały i niezapomniany wieczór.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
22.01.2014r. w naszej szkole jak co roku odbyła się wielka uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka. W tym roku zostali na tą uroczystość zaproszeni seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie wraz z panią kierownik Dorotą Wojtkowską. Uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawczyń wystawiły dla przybyłych licznie gości przedstawienie pt. ,,Pinokio”. Natomiast uczniowie klas IV – VI wystawili ,,Familiadę”. Zaproszeni goście wszystkich uczestników nagrodzili gromkimi brawami. Po części artystycznej wszystkie babcie , dziadkowie i goście udali się na stołówkę na skromny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy wspólnie śpiewali ludowe piosenki przy akompaniamencie pana Stanisława Kadłubowskiego . Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu emocji i wzruszeń .
Choinka noworoczna
Choinka noworoczna jest w naszej szkole jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci. Uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki elektronicznej. Samorząd szkolny zadbał o wystrój sali gimnastycznej, która w dniu 11 stycznia mieniła się od kolorowej bibuły, balonów itp. Rodzice przygotowali paczki i prowadzili sklepik.
Gwiazdka dla Afryki. Jasełka
W ostatnim dniu poprzedzającym przerwę świąteczną Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami w ramach akcji UNICEFU „Gwiazdka dla Afryki” zorganizował kiermasz bożonarodzeniowy. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się do akcji podarowując na ten cel wykonaną własnoręcznie ozdobę świąteczną. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób zostaną przeznaczone na zakup szczepionek dla biednych dzieci z Sierra Leone.
Tego samego dnia odbyły się również Jasełka przygotowane przez p. E. Kmiołek i p. Annę Wasiak-Fijałkowską. Występy zaprezentowane przez dzieci wprowadziły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczną nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami w wykonaniu wspaniałego szkolnego chóru.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień 25 listopada w całej Polsce uznany jest Dniem Misia Pluszowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował akcję dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Każde z dzieci zobowiązało się do przyniesienia ulubionego misia , z których zrobiono piękną wystawkę. Pani bibliotekarka (A. Brylak) chcą jeszcze bardziej zachęcić do czytania przygotowała wystawkę książek dla dzieci , których głównym bohaterem był miś. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali również kilka konkursów o tematyce związanej z misiem ( m. in. Zjadanie miodu na czas bez użycia rąk, rysowanie misia z zawiązanymi oczami, czy też konkurs przyrodniczy dotyczący życia niedźwiedzi.
,,Szewczyk Dratewka”, ,,Urząd Miasta”
20.11.2013 r. uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawczyń p. M. Szyller, p. D. Kozłowskiej i p. A. Brylak byli na spektaklu w Domu Kultury Hutnik pt. ,,Szewczyk Dratewka”. Przedstawienie uczniom bardzo się podobało i w radosnym nastroju wszyscy przejechali do Urzędu Miasta na spotkanie z p. burmistrzem A. Warpasem. Pan burmistrz oprowadził uczniów po urzędzie. Główne spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej, w której uczniowie zasiedli przy stole jak na obradach i zadawali pytania panu burmistrzowi. Następnie uczniowie przeszli do Urzędu Stani Cywilnego, w którym dowiedzieli się, że sporządza się tu akty urodzenia, bierze śluby cywilne oraz sporządza akty zgonu. Każdy uczestnik mógł przez chwilę poczuć się urzędnikiem zasiadając w fotelu pana burmistrza. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęci panem burmistrzem.
.