Edukacja regionalna stanowi ważne miejsce w kształtowaniu świadomości i przynależności narodowej. W czasach współczesnych kultura masowa prowadzi do ujednolicenia poglądów i postaw. Powoduje też, że młodzi ludzie nie znają historii swojego miasta czy regionu, w którym żyją - zanika odrębność kulturowa. Związek z własnym regionem jest więc sprawą istotną. Dlatego kształtowanie postaw regionalizmu należy rozpoczynać od najmłodszych lat. 08.04.2014 r uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panią Haliną Witkowską utalentowaną twórczynią z kurpiowskiej Puszczy Białej.Po jej okiem dzieci klas 0-III wykonywały palmy a uczniowie klas IV-VI pisanki oklejane sitowiem i muliną, które będą zdobić wielkanocne koszyczki
Aktualności
WARSZTATY Z TWÓRCZYNIĄ LUDOWĄ Z PUSZCZY BIAŁEJ
KONKURS LOGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁOSINNIE
Z inicjatywy Sanorzadu Uczniowskiego został ogłoszony konkurs na Logo Szkoły Podstawowej w Łosinnie.
Warunki uczestnictwa w konkursie
1. W konkursie mogą brać udział uczniowie naszej szkoły, rodzice i absolwenci.
2. Projekty konkursowe mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie
lub zespołowo (zespół do 3 osób).3. Prace konkursowe należy składać zgodnie z wymaganiami zawartymi w regulaminie.
4. Uczestnik jest zobowiązany przedstawić autorski projekt.
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się praw autorskich na rzecz Szkoły podstawowej w Łosinnie
6. Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją warunków konkursu.
7 Składanie prac do 30.05.2014 w sekretaiacie szkoły .
POWITANIE WIOSNY
Od wielu lat w naszych szkołach zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Pierwszego Dnia Wiosny. 21 marca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie w radosnych nastrojach „wyszły z ławek” by zatopić Marzannę i pożegnać zimę. Z tej okazji SU przygotował dla wszystkich uczniów klasowe konkurencje i konkursy. Jedną z nich był konkurs na klasową eko-marzannę; wszystkie klasy spisały się bardzo dobrze jednak zdaniem jury klasa 4 zrobiła najbardziej oryginalną kukłę, zasługując tym samym na nagrodę. Kolejną konkurencją z jaką musiały się zmierzyć wszystkie klasy było ułożenie wiersza lub piosenki o tematyce wiosennej. Klasa V dodatkowo wykazała się talentami aktorskimi i przygotowała krótki montaż słowno-taneczny o wiośnie. Na zakończenie wszystkie eko-marzanny zostały spalone a dzieci wspólnie bawiły się przy ognisku.
„Wiosenny festiwal piosenki do-mi-sol”
W dniu 19-03-2014r. W Zespole Szkół w Rybienku Leśnym odbył się gminny konkurs piosenki pod nazwą „Wiosenny festiwal piosenki do-mi-sol”. Konkurs był przeznaczony dla klas 0-I oraz II – III. Uczniowie mieli przedstawić wybraną przez siebie piosenkę o tematyce wiosennej.
W konkursie wzięli udział także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Grupę młodszą reprezentowały uczennice z klasy I w składzie:
- Milena Kozon
- Zuzanna Mróz
- Zofia Stani
Zaśpiewały piosenkę pt. „Marzec czarodziej” (słowa - muzyka – Zbigniew Ciechan).
Natomiast grupę starszą reprezentowali uczniowie klasy III w składzie:
- Laura Przygodzka
- Emilia Wiśniewska
- Seweryn Jabłoński
Zaśpiewali piosenkę pt. „Witaj, Wiosno!” (słowa – Urszula Piotrowska, muzyka – Dariusz Kabaciński).
Jury konkursowe przyznało I miejsce w grupie dzieci starszych uczniom ze Szkoły Podstawowej w Łosinnie. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrodę – instrument muzyczny perkusyjny, który przekazały dla szkoły.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i emocji, zadowoleni z uzyskania I miejsca w konkursie.
Wycieczka do Wyszkowa
18.03.2014r. klasy ,,0”, I, II i III pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyły w wycieczce do Wyszkowa. Pierwszym punktem było spotkanie ze strażakami i poznanie bliżej ich niebezpiecznej pracy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska samochodów oraz sprzętu strażackiego. Chłopcy przymierzyli hełm strażacki. Najbardziej jednak podobało się wszystkim jak strażacy po usłyszeniu alarmu szybko zjeżdżają na dół gotowi do akcji. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia sali odpoczynku oraz siłowni, w której każdy strażak może ćwiczyć w wolnym czasie. Kilku chłopców obiecało, że w przyszłości zostaną strażakami. Wszyscy pięknie podziękowali i ruszyli na spacer po wyszkowskim parku. Po krótkim spacerze uczniowie wraz z opiekunami poszli do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie na spotkanie z dziennikarzem, pisarzem i autorem książek dla dzieci Rafałem Lasotą. Zachwyceni przygotowanymi atrakcjami, zmęczeni i trochę głodni w godzinach popołudniowych wrócili do szkoły.
Dorośli czytają dzieciom
w ramach ,,Dorośli czytają dzieciom” pani Marta Kwaśny czytała uczniom klas ,,0” – IV baśnie Charlesa Perraulta. Chętni uczniowie po wysłuchani baśni pt.,, Jaś i Małgosia” mieli za zadanie ułożenie pięknych, kolorowych ilustracji w prawidłowej kolejności. Dzieci piękne czytanie pani Marty nagrodzili gromkimi brawami.
Dzień Kobiet w naszej szkole
Dnia 8 marca 2014r pamiętając o święcie wszystkich pań i dziewczynek Samorząd Uczniowski przygotował specjalny apel z tej okazji. Każda dziewczynka oprócz serdecznych życzeń została obdarowana wykonanym samodzielnie przez chłopców papierowym kwiatkiem, który został im przypięty na uroczystym apelu, oraz słodkim upominkiem. Uczniowie złożyli nauczycielkom ,życzenia i podarowali symboliczny kwiatek
Tenis stolowy
podczas ferii zimowych w naszej szkole odbyły się rozgrywki w tenisa stołowego. Do rozgrywek zgłosiło się 12 uczniów. Po rozgrywkach:
I miejsce zajęła Aleksandra Woźnica uczennica klasy VI i Dominik Śliwka uczeń gimnazjum
II miejsce zajęła Juli Kalinowska uczennica klasy V i Jakub Śliwka uczeń klasy II
III miejsce zajął Bartosz Prus uczeń gimnazjum
Tego samego dnia 15 uczniów podzieli zostali na 3 osobowe drużyny, które brały udział w rozgrywkach unihokeja.
I miejsce zajęła drużyna w składzie: Adrian Magiera uczeń klasy VI, Kacper Kowalczyk uczeń klasy V i Natalia Prus uczennica klasy III.
II miejsce zajęła drużyna w składzie: Laura Przygodzka uczennica klasy III, Katarzyna Czyż uczennica klasy V, Dominik Przygodzki uczeń gimnazjum.
III miejsce zajęła drużyna w składzie: Bartłomiej Bloch, Dawid Fijałkowski uczniowie klasy VI, Bartosz Prus uczeń gimnazjum.
Zwycięscy otrzymali dyplomy i smaczne batoniki. Wszystkim zwycięstwom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Konkurs recytatorski
W dniach 4 i 5 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem ,,Jan Brzechwa – władca krainy wyobraźni”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Dzieci z siedmiu szkół podstawowych wykazały się doskonałym przygotowaniem znanych i lubianych wierszy tego poety.
Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się również reprezentanci naszej szkoły. W kategorii klas I-III uczeń klasy III- Konrad Czyż, zajął II miejsce, III miejsce- Daria Mróz, uczennica klasy II. W kategorii klas IV-VI, uczennica klasy V- Aleksandra Rogulska , zajęła II miejsce i zdobyła nagrodę dyrektora szkoły za szczególne wrażenia artystyczne.
Nagrody uczestnikom konkursu wręczył naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak, który zachęcał do rozwijania i prezentowania swoich talentów.
Bal karnawałłowy w naszej szkole
22 lutego w naszej szkole nadszedł czas na długo wyczekiwany przez uczniów Bal Karnawałowy, który zgromadził w sali gimnastycznej dzieci ze wszystkich klas .
Nasi tancerze byli tak pięknie poprzebierani, że trudno było rozpoznać kto ukrywa się pod kolorowym karnawałowym strojem. Wszystkich połączyła wspaniała zabawa przeplatana wesołymi konkursami, które przygotował Samorząd Uczniowski. To był wspaniały i niezapomniany wieczór.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
22.01.2014r. w naszej szkole jak co roku odbyła się wielka uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka. W tym roku zostali na tą uroczystość zaproszeni seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie wraz z panią kierownik Dorotą Wojtkowską. Uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawczyń wystawiły dla przybyłych licznie gości przedstawienie pt. ,,Pinokio”. Natomiast uczniowie klas IV – VI wystawili ,,Familiadę”. Zaproszeni goście wszystkich uczestników nagrodzili gromkimi brawami. Po części artystycznej wszystkie babcie , dziadkowie i goście udali się na stołówkę na skromny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy wspólnie śpiewali ludowe piosenki przy akompaniamencie pana Stanisława Kadłubowskiego . Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu emocji i wzruszeń .
Choinka noworoczna
Choinka noworoczna jest w naszej szkole jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci. Uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki elektronicznej. Samorząd szkolny zadbał o wystrój sali gimnastycznej, która w dniu 11 stycznia mieniła się od kolorowej bibuły, balonów itp. Rodzice przygotowali paczki i prowadzili sklepik.
Gwiazdka dla Afryki. Jasełka
W ostatnim dniu poprzedzającym przerwę świąteczną Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami w ramach akcji UNICEFU „Gwiazdka dla Afryki” zorganizował kiermasz bożonarodzeniowy. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się do akcji podarowując na ten cel wykonaną własnoręcznie ozdobę świąteczną. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób zostaną przeznaczone na zakup szczepionek dla biednych dzieci z Sierra Leone.
Tego samego dnia odbyły się również Jasełka przygotowane przez p. E. Kmiołek i p. Annę Wasiak-Fijałkowską. Występy zaprezentowane przez dzieci wprowadziły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczną nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami w wykonaniu wspaniałego szkolnego chóru.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień 25 listopada w całej Polsce uznany jest Dniem Misia Pluszowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował akcję dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Każde z dzieci zobowiązało się do przyniesienia ulubionego misia , z których zrobiono piękną wystawkę. Pani bibliotekarka (A. Brylak) chcą jeszcze bardziej zachęcić do czytania przygotowała wystawkę książek dla dzieci , których głównym bohaterem był miś. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali również kilka konkursów o tematyce związanej z misiem ( m. in. Zjadanie miodu na czas bez użycia rąk, rysowanie misia z zawiązanymi oczami, czy też konkurs przyrodniczy dotyczący życia niedźwiedzi.
,,Szewczyk Dratewka”, ,,Urząd Miasta”
20.11.2013 r. uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawczyń p. M. Szyller, p. D. Kozłowskiej i p. A. Brylak byli na spektaklu w Domu Kultury Hutnik pt. ,,Szewczyk Dratewka”. Przedstawienie uczniom bardzo się podobało i w radosnym nastroju wszyscy przejechali do Urzędu Miasta na spotkanie z p. burmistrzem A. Warpasem. Pan burmistrz oprowadził uczniów po urzędzie. Główne spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej, w której uczniowie zasiedli przy stole jak na obradach i zadawali pytania panu burmistrzowi. Następnie uczniowie przeszli do Urzędu Stani Cywilnego, w którym dowiedzieli się, że sporządza się tu akty urodzenia, bierze śluby cywilne oraz sporządza akty zgonu. Każdy uczestnik mógł przez chwilę poczuć się urzędnikiem zasiadając w fotelu pana burmistrza. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęci panem burmistrzem.
.
Mali odkrywcy lasu – projekt realizowany przez nasze przedszkolaki
W październiku dzieci z oddziału zerowego realizowały projekt edukacyjny „DRZEWA”. Realizacja projektu okazała się dla dzieci wspaniałą zabawą. Świat przyrody, z którym się zetknęli dostarczył im wielu pozytywnych emocji.
Dzieci uczestniczyły w wycieczce do lasu, oglądały rosnące w nim drzewa i wsłuchiwały się w odgłosy przyrody.
Przedszkolaki odwiedziły także szkolną bibliotekę, oglądały tam różnego rodzaju publikacje, atlasy i encyklopedie dotyczące drzew. Zdobytą wiedzę wykorzystały przy tworzeniu kącika projektu , „Atlasu drzew” oraz samodzielnie stworzyli „Kodeks przyjaciela drzew”.
Dzieci miały także możliwość przeprowadzenia wywiadu ze stolarzem, panem Pawłem Turkiem.
Na zakończenie projektu przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami, zorganizowały Wernisaż pt.” Las w sztuce”, zaprezentowane prace mogli podziwiać nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także rodzice.
Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać. Gdy w wieku przedszkolnym wpoimy dzieciom umiłowanie przyrody to będzie im ono towarzyszyć w ciągu całego życia.
95 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polske
Społeczność Szkoły Podstawowej w Łosinnie uczciła 95 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 12 listopada odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas IV-VI. Dzieci zaprezentowały najważniejsze wydarzenia historyczne z okresu rozbiorów, recytowały wiersze i śpiewały popularne pieśni o patriotyczne.Przygotowana w tej formie lekcja historii z pewnością na długo zagości w pamięci uczniów
MIędzyszkolny Konkurs Plastyczny " Jesienne drzewo"
" JESIENNE DRZEWO”
Pod takim tytułem w dniu 7 listopada odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny w Szkole Podstawowej w Łosinnie. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z sześciu szkół podstawowych: SP nr 1 , SPnr5 ,SP Olszanka , SP Leszczydół Stary , SP Kręgi i SP Łosinno. Celem konkursu było krzewienie u dzieci wspaniałej techniki jaką jest malarstwo, a także uwrażliwianie na piękno polskiego, jesiennego krajobrazu. Konkurs przebiegał w formie warsztatów, które poprowadziła znana w środowisku wyszkowskich artystów malarka, pani Katarzyna Słowikowska. Dzieci miały za zadanie namalować z wyobraźni tym razem, portret jesiennego drzewa. Swoje zadanie wykonały znakomicie przysparzając wiele trudu w wyłonieniu najlepszych prac powołanej komisji, w której pani Katarzyna Słowikowska wystąpiła w roli przewodniczącej. I miejsce i nagrodę zdobyły : Kinga Abramczyk ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym (opiekun Anna Ropelewska- Gerek ) oraz Martyna Kacperska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie (opiekun Wioletta Wysocka). II miejsce i nagrodę zdobył Michał Deluga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie( opiekun Mariola Przybysz). III miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie Aleksandra Kowalik(opiekun Wioletta Wysocka). Dodatkowe nagrody ufundowane przez Zarząd Stowarzyszenia „Przyjazny Krąg” oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Łosinnie zdobyły kolejno prace Julii Komorowskiej z SP nr 1 w Wyszkowie i Dominika Kluczka z SP w Kręgach (opiekun Lidia Wasik).
Spotkanie z absolwentką - Teresą Kokoszka
W dniu 4.11.2013r. naszą szkołę odwiedziła Pani Teresa Kokoszka – absolwentka naszej szkoły. Pani Teresa Kokoszka jest znaną wśród okolicznych mieszkańców poetką ludową. Na spotkaniu z uczniami wspominała dzieciństwo i początki twórczości, czytała i recytowała swoje wiersze.
Rocznica pomnika
W dniach 23-31.10.2013 uczniowie klasy wraz z wychowawcami udali się na krótką wycieczkę w okolice pomnika upamiętniającego zrzuty „Cichociemnych” na terenie Łosinna. Po uporządkowaniu terenu wokół pomnika i zapaleniu symbolicznego znicza wychowawcy przypomnieli najważniejsze fakty związane z historią powstania pomnika.