24.10.2014r. w tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole ,,Święto kwiatów, owoców i warzyw” pod hasłem ,,Jem owoce i warzywa, bo to dobrze na mnie wpływa”. Konkurs zorganizowały p. M. Szyller nauczycielkę przyrody i p. A. Brylak nauczycielkę biblioteki szkolnej. Celem konkursu było zwiększenie świadomości i pobudzenie wyobraźni dzieci biorących udział w konkursie na temat nie marnowania żywności (przede wszystkim owoców i warzyw), zachęcenie uczniów do przyrządzania i spożywania potraw z owoców i warzyw oraz zwrócenie uwagi na piękno polskich kwiatów. Pierwszym etapem było przygotowanie wystawki owoców, warzyw i kwiatów na sali gimnastycznej. Na tle wystawki uczniowie każdej klasy zaprezentowali piosenkę, taniec lub wiersz o kwiatach, owocach lub warzywach. Następnie uczniowie pod opieką wychowawców i rodziców rozeszli się do klas, aby przygotować wylosowane danie z warzyw i owoców (sałatka warzywna lub owocowa, koreczki lub szaszłyki, kanapki itp.). Po 40 minutach wszyscy wrócili na salę z gotowymi potrawami. Wszystkie klasy ze swojego zadania wywiązały się w 100%. Dania nie dość, że były bardzo smaczne ale na dodatek wykonane pięknie i bardzo pomysłowo. Wszyscy mieli możliwość degustacji przygotowanych dań. Pani dyrektor w nagrodę dla każdej klasy ufundowała soczystego ananasa.
Aktualności
Święto kwiatów owoców i warzyw
Gminny konkurs ,,Jesień słowem malowana"
23.10.2014 r. w SP w Rybnie w gminnym konkursie recytatorskim z klas młodszych Daria Mróz zajęła II miejsce recytując wiersz ,,Wróbel”, wśród uczestników klas IV – VI uczennica naszej szkoły Aleksandra Rogulska zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.
Szkolny konkurs recytatorski -"Jesień slowem malowana"
10.10.2014r. w naszej szkole przeprowadzony został przez p. A. Brylak i p. E. Kmiołek szkolny konkurs recytatorski, Jesień słowem malowana”. Konkurs przeznaczony był dla chętnych uczniów klas I – III i druga kategoria to uczniowie z klas IV – VI. Komisja w składzie p. M. Szyller, p. E. Kmiolek i p. A. Brylak pierwsze miejsce jednogłośnie w kategorii uczniów młodszych przyznało uczennicy klasy III Darii Mróz, drugie Zosi Stani z klasy II i dwa równoległe miejsca trzecie dla Zuzi Mróz i Piotra Woźnicy z klasy II. W kategorii uczniów klas IV - VI pierwsze miejsce wywalczyła piękną recytacją Aleksandra Rogulska z klasy VI, drugie Emilka Wiśniewska klasa IV, trzecie przypadło Emilce Piwowarskiej z klasy V i Natalii Prus z klasy IV. Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce. Będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim w Rybnie. Życzymy wszystkim sukcesów.
UDZIAŁ W AKCJI EKOLOGICZNEJ I ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
Jak co roku przyłączyliśmy się do największej akcji ekologicznej ,,Sprzątanie Świata”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem posprzątali teren wokół szkoły, a także uporządkowali pobocza wzdłuż drogi prowadzącej do Leszczydołu Podwielątek .Po ciężkiej pracy wszyscy uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek. Postanowiliśmy wykorzystać piękną pogodę i tego samego dnia zorganizowaliśmy imprezę plenerową związaną ze Świętem Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami rozpalili ognisko, piekli kiełbaski i ziemniaki. Klasy I- III przygotowały konkursy zręcznościowe i zabawy z ziemniakiem. 19 września był dniem ciężkiej pracy, ale też i wspaniałej zabawy.
Wycieczka do Wyszkowa
W dniu 15 września br. uczniowie klas I-III i IV-VI wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę do Wyszkowa. Głównym celem tej wyprawy było poznanie historii naszej małej ojczyzny. Młodsi uczniowie uczestniczyli w lekcji regionalnej w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej. W tym czasie uczniowie klas IV-VI udali się na spacer po mieście, aby poznać zabytki i miejsca pamięci w Wyszkowie. Uczniowie zobaczyli m. in. pomnik C.K. Norwida przy Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida, Obelisk Wazów, pomnik ku pamięci M. Anielewicza, pomnik Żołnierzy Wyklętych, Skwer Jana Pawła II i Grotę Matki Bożej przy kościele św. Idziego. Przewodnikiem wycieczki był regionalista- pan Mirosław Powierza. Po długim spacerze, który okazał się niezapomnianą lekcją historii, uczniowie udali się na pyszne lody i pizzę.
Czy znamy tabliczkę mnożenia?
W piątek, 26 września odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna mająca na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W ogólnoświatowej inicjatywie wzięła udział szkoła z naszego powiatu. Dzieci z Łosinna podeszły do zadania bardzo profesjonalnie i wymyślili ciekawą formę przeprowadzenia tej edycji.
Na początku Pani dyrektor Mirosława Końska wraz z nauczycielami sprawdziła umiejętności swoich uczniów w placówce w Łosinnie. Na sali gimnastycznej dzieci miały do rozwiązania różne zadania i łamigłówki, które sprawdzały ich wiedzę.
Następnie czwórka najlepszych pojechała wraz z p. dyrektor do Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. Tam dzieci sprawdzały wiedzę naszych urzędników.
Na karteczkach przygotowanych wcześniej zamieściliś 5 działań z zakresu mnożenia i dzielenia. Każdy kto wyraził chęć wzięcia udziału w zabawie musiał dokonać obliczeń w czasie 2 minut.
Okazało się, że coś, co wydaje się dziecinnie proste, niektórym sprawiało trudność.
Urzędnicy starostwa chętnie wzięli udział w zabawie. Rozwiązując zadania zapraszali koleżanki i kolegów. Powstała miedzy nimi mała rywalizacja, ku uciesze organizatorów. Dzieci z radością wręczały certyfikaty, każdemu, kto nie popełnił błędu. W Urzędzie Miejskim był większy problem. Urzędnicy zasłaniali się brakiem czasu. Znalazły się jednak jednostki, które chętnie sprawdzały ile pamiętają z podstawówki. Najszybciej z obliczeniami poradził sobie skarbnik gminy. Pan Dariusz Korczakowski rozwiązał 5 działań w czasie 37 sekund. Ale to w końcu skarbnik- z liczeniem ma styczność na co dzień. Nieźle (chociaż z małym błędem) poradził sobie również zastępca burmistrza- p. Adam Mróz. Cieszy fakt, że władza nie zamyka się na takie inicjatywy. Podziękowania należą się także Pani Luizie Czyż, która wspomagała naszą incjatywę w Starostwie Powiatowym.
Zadawalające jest również to, że mamy w swoim powiecie szkołę, która dba o znajomość tabliczki mnożenia wśród mieszkańców. Mamy nadzieję, że za rok więcej osób odważnie przystąpi do wyzwania.
IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła uczestniczy w akcji IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 26 września 2014 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Udział biorą uczniowie klas III -VI
Życzenia i podziękowania
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014 wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzę, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosinnie
Niezwykła lekcja historii
W dniu 24.06.2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezapomnianej lekcji historii. Poprowadził ją pan Mirosław Widlicki. W pierwszej części spotkania historyk przekazał uczniom wiele ciekawych informacji dotyczących AK. Przybliżył uczniom wzruszającą historię mało znanych żołnierzy należących do polskiej organizacji zbrojnej z czasów II wojny światowej: Indianina - Stanisława Supłatowicza (Sat – Okha) i Nigeryjczyka - Augusta Browne.
Historyk zapoznał uczniów z tytułami książek żołnierza – poety Stanisława Supłatowicza, które mogą być dla uczniów wspaniałą wakacyjną lekturą.
Drugi temat spotkania dotyczył zrzutu Cichociemnych, a konkretnie ich uzbrojenia i wyposażenia.
Ta niezwykle ciekawa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Raport ewaluacja zewnętrzna
W okresie od 08maja w naszej szkole trwała ewaluacja zewnętrzna, czyli „wizytacja” szkoły prowadzona przez nadzór pedagogiczny Kuratorium Oświaty w Warszawie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych opinią o pracy szkoły do przeczytania raportu, jako efektu końcowego pracy wizytatorów.
http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000373881144.pdf
Rozgrywki międzyszkolne
18.06.2014r. dziesięcioro uczniów (5 dziewczynek i 5 chłopców) Kamila Abramczyk, Kasia Czyż, Natalia Magiera, Ola Rogulska, Weronika Wiśniewska uczennice klasy V, oraz uczniowie Seweryn Jabłoński kl. III, Tobiasz Jackowski kl. V, Dawid Fijałkowski, Adrian Magiera, Jakub Szurawski z klasy VI, pod opieką pani Agnieszki Brylak uczestniczyli w obchodach Dnia Sportu w Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia części artystycznej ,,Prawa Dziecka”. W ramach promocji zdrowego stylu życia uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w zawodach sportowych. Adrian Magiera w biegach przełajowych zajął II miejsce. Natomiast drużyna mieszana 3 dziewczynki i 3 chłopców w rozgrywkach w piłkę nożną, również zajęła II miejsce. W trakcie imprezy wszyscy goście mieli możliwość pieczenia kiełbasek przy ognisku. Uczniowie choć zmęczeni wrócili bardzo szczęśliwi.
Święto Rodziny
W dniu 8 czerwca 2014r. zgodnie z coroczną tradycją odbyło się w naszej szkole Święto Rodziny.
Uroczystość otworzyła pani dyrektor Mirosława Końska, która powitała zgromadzonych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz w-ce prezes Stowarzyszenia ,,Przyjazny Krąg w Kręgach” pani Beata Kuchta.
Po wystąpieniu pani dyrektor głos zabrali uczniowie. Chór szkolny zaśpiewał m. in. ,, Piosenkę o zwykłej mamie” oraz ,,Piosenkę dla taty”. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali inscenizację baśni ,,Kopciuszek” na wesoło, zaś uczniowie klas I-III klasyczną wersję ,,Królewny Śnieżki”. Obydwa przedstawienia bardzo spodobały się publiczności i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po występach czekało na dzieci wiele atrakcji: zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, karuzela oraz słodkie przekąski. Rodzice ze swoimi pociechami chętnie uczestniczyli w konkursie z balonikami. Ostatnim punktem programu było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Święto Rodziny było jak zawsze wspaniałą okazją do integracji, wspólnej zabawy, wymiany pozytywnych emocji. Dopisała w tym dniu przepiękna pogoda, a uczestnikom dobry humor.
Polska biega
W piątek 23. maja uczniowie klas: III, IV i V uczestniczyli w X biegu w ramach akcji POLSKA BIEGA. Zadaniem młodych ludzi było przebiegnięcie określonego dystansu dostosowanego do wieku. Jak co rok to wydarzenia cieszyło się w naszej szkole ogromnym zainteresowaniem lecz nie wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w akcji ;( Niestety organizatorzy biegu nie zatroszczyli się o transport dla wszystkich chętnych. Miejmy nadzieję, że w następnym roku wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwośc uczestniczenia w tym wydarzeniu. Kacper Kowalczyk zajął 5 miejscew biegu na 600m. Po wysiłku fizycznym każdy biegacz dostał soczek, batonik i dyplom uczestnictwa. Na mecie uczniowie wrzucali do specjalnego pojemnika kartkę ze swoim nazwiskiem i dystansem, wśród uczestników wylosowane zostały różne nagrody sportowe. Wśród naszych uczestników wylosowano Katarzynę Czyż uczennicę klasy V, która dostała piłkę nożną, Kamil Kozon klasa IV i Konrad Czyż klasa III otrzymali zestaw do gry w babinktona. .
Dorosli czytają dzieciom
22.05.2014r. dla uczniów z klas: IV, V, VI nowelkę ,,Antek” przeczytała emerytowana nauczycielka naszej szkoły pani Elżbieta Kozon. Uczniowie jeszcze uważniej niż dotychczas słuchali czytania, bo czekał na nich quiz. Na wszystkie pytania znali poprawne odpowiedzi!!!! Zdolni Ci nasi uczniowie...
Trzymaj formę - dbaj o zdrowie!
Nasza szkoła w roku szkolnym 2013/2014 uczestniczyła w programie "Trzymaj formę".
Program "Trzymaj formę" współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
Celem programu "Trzymaj formę!" była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Program pomagał rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany był metodą projektu, dzięki czemu wykraczał poza podstawę programową i programy nauczania szkoły.
Projekty winny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.
Na zakończenie projektu kl. V przygotowała dla swoich starszych i młodszych koleżanek i kolegów przedstawienie pt. „Trzymaj formę – dbaj o zdrowie !”.Była to doskonała zabaw , a przy okazji lekcja o zdrowym stylu życia.
Święto Flagi. Święto Konstytucji.
30.04.2014r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawczyni Agnieszki Brylak przygotowali krótką akademię z okazji majowych świąt. Pierwsze to Święto Pracy, które obchodzone jest 1 maja w Polsce od 1890 roku, popularnie zwane 1 Maja (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Polsce popularne od 2004 roku. Z okazji Święta Flagi uczniowie występujący w akademii przygotowali pod opieką wychowawczyni piękne biało-czerwone kotyliony. Trzecie święto to Narodowe Święto Trzeci Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione 1919 roku, przywrócone po długiej przerwie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie recytując wiersze i śpiewając piosenki przybliżyli słuchaczom historię wyżej wymienionych świąt.
Wieczornica z okazji Jana Pawła II
We wtorek 29.04.2014 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. O godzinie 19.00 w sali gimnastycznej licznie zebrali się mieszkańcy Łosinna i okolic, aby wspólnie z nami uczcić to ważne wydarzenie. Swoją obecnością zaszczycili nas księża z parafii w Woli Mystkowskiej, ks. kanonik Tadeusz Staniaszek oraz proboszcz kanonik Tadeusz Suchta, dyrektor szkoły w Olszance pani Dorota Kalinowska i w-ce prezes Stowarzyszenia „ Przyjazny Krąg w Kręgach” pani Beata Kuchta .
Zebrani obejrzeli przygotowany przez uczniów klas III– VI wzruszający program artystyczny pt. ,,Droga do świętości”, który przypomniał najważniejsze momenty z życia papieża. Chór szkolny zaśpiewał znane pieśni, m.in. ulubioną przez papieża ,,Barkę”. Przygotowana prezentacja multimedialna była wspaniałym uzupełnieniem tego, co działo się na scenie.
Po zakończonym przedstawieniu przybyli księża podzielili się ze zgromadzonymi osobistymi refleksjami związanymi z osobą papieża.
DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
W dniu 25.04.2014r. odbyło się przedstawienie z okazji minionego Dnia Ziemi. Jak co roku odpowiedzialna za tą uroczystość była klasa III ze swoim wychowawcą Danutą Kozłowską. W tym roku przedstawienie nosiło tytuł „Jak rozweselić Ziemię?”. Główną rolę Ziemi zagrała Laura Przygodzka, Powietrze zagrał Krystian Nowakowski, Wodę- Karol Woźnica, Las – Kamil Fijałkowski, w doktora wcieliła się Emilka Wiśniewska, dziewczynki Natalka Prus i Weronika Krakowiecka zagrały kolejno Olę i Zuzię. Pozostali uczniowie czyli Konrad Czyż, Bartek Dąbrowski i Seweryn Jabłoński zagrali dzieci. Głównym przesłaniem przedstawienia była ochrona naszej Ziemi przed zanieczyszczeniami powietrza, wody, lasów a przede wszystkim zachęcanie dzieci do segregowania śmieci.
Występ klasy III rozweseliła piosenka M. Jeżowskiej „Nasza planeta” oraz piosenka pt.”Imieniny Ziemi”.
Z okazji dnia Ziemi przedszkolaki i pierwszoklasiści posiali warzywa i kwiaty w naszym szkolnym ogródku a w klasach zostały wyświetlone króciutkie filmy promujące ochronę środowiska.
"Nie! Dla wypalania traw” – spotkanie z leśnikami.
tym roku, podobnie jaki w poprzednim nasza szkoła przyłączyła się do kampanii społecznej "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu" . Z tej okazji 23.04.2013 naszą szkołę odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków którzy, przybliżyli nam problem związaną z wypalaniem traw.
Akcja uświadomiła uczniom, że wypalanie traw, praktykowane zazwyczaj na przełomie wiosny i zimy, jest nie tylko niebezpieczne, ale także nieopłacalne i szkodliwe. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko; wystarczy zmiana kierunku wiatru, by pożar przeniósł się dalej. Leśnicy podkreślili, że wbrew powszechnym opiniom wypalanie traw nie użyźnia gleby, ale ją wyjaławia; w czasie pożarów zniszczeniu ulegają gniazda z jajami lub pisklętami, a także pożyteczne zwierzęta.
Dzięki interesującej pogadance przeprowadzonej przez zaproszonych gości, młodzież mogła dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat ekologii. Uczniowie uświadomili sobie, że to na nich spoczywa ogromne zadanie jakim jest przełamanie groźnych stereotypów na temat korzyści płynących z wypalania traw. Zjawiska te są zmorą leśników i są niezwykle groźne dla mieszkańców lasów, pól, łąk i nieużytków rolnych.
Pan leśniczy odpowiadał również na pytania zadawane przez uczniów. Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym gościom za poświęcony nam czas i zaprosiliśmy na kolejną wizytę. Na pamiątkę naszego spotkania szkoła otrzymała książki i interesujące materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że ta wizyta nauczy młodzież szacunku dla przyrody i jeszcze bardziej uwrażliwi na potrzeby środowiska.
OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY
W tym roku szkolnym 2013/14 sprawdzian po trzeciej klasie pisało dziesięcioro uczniów. Odbył się on dnia 10.04.2014r. o godzinie 9.00.
Uczniowie odświętnie ubrani pisali dwa testy z języka polskiego i matematyki. Na każdy z nich mieli po 4 5 minut. Arkusze zostały opracowane przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON i nosiły tytuł ,, Wielki kłopot”. Nad przebiegiem sprawdzianu czuwała pani dyrektor Mirosława Końska.