• Przerwa na czytanie
        • Przerwa na czytanie

                Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja ogólnopolska akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma  on  na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.  W naszej szkole przeprowadzona została akcja ,,Przerwa na czytanie”, która miała miejsce 14.05.2019 r. w której wzięli udział dzieci z przedszkola, uczniowie z oddziału przedszkolnego, uczniowie z klasy I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII,  nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, w sumie 86 osób. Każdy z uczestników czytał podczas długiej przerwy fragment swojej ulubionej książki (dzieci z przedszkola oglądały książki z kolorowymi ilustracjami). To była przerwa, podczas której w naszej szkole zapanowała cisza.

      • Światowy Dzień Ziemi
        • Światowy Dzień Ziemi

                 Obchody Światowego Dnia Ziemi uczczono w naszej szkole uroczystym apelem przygotowanym przez klasę III i oddział przedszkolny. Uczniowie przygotowali uroczysty apel pt. ,,Moja Ziemia”,  propagujący ekologiczne zachowania. Dzieci przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać,  zaśpiewały piosenki, pt. ,,Czysty świat” i ,,Ziemia – zielona wyspa”. Przygotowane transparenty oraz  treść wierszy miały na celu propagowanie  postaw i zachowań  ekologicznych.

                

      • Wycieczka do Wyszkowa
        • Wycieczka do Wyszkowa

               1.04.2019 r. przedszkolaki i uczniowie klas I-III byli na wycieczce w Wyszkowie. Pierwszym punktem wycieczki była lekcja biblioteczna dotycząca tradycji wielkanocnych. Uczniowie podczas zajęć musieli samodzielnie ułożyć z rozsypanki pisanki oraz wykonanać wielkanocnego kurczaczka.  

               Następnie uczniowie wraz z opiekunami korzystając z pięknej, słonecznej pogody przeszli spacerkiem do Domu Kultury ,,HUTNIK” na występy zespołu SYLABA.  

        • Szkolny konkurs recytatorski

               Jak co roku w marcu zorganizowany został szkolny konkurs recytatorski pt. ,,Wiersze Jana Brzechwy”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas II i III oraz uczniowie z klasy IV, V  i VI.  Z klas młodszych I - miejsce zajęły Oliwia Świercz z klasy III za recytację wiersza ,,Kłamczucha” i Oliwia Polak z klasy II za wiersz ,,Na straganie”. II - miejsce zajął Marcin Jasiński za wiersz ,,Grzyby” oraz Szymon Kozon  ,,Hipopotam” z klasy II ,  III – miejsce zajął Kacper Tokarski za wiersz ,,Kaczka dziwaczka” z klasy II i Piotr Falba za wiersz ,,Entliczek – Pentliczek” z klasy III. Z klas IV – V pierwsze miejsce zajęli Łukasz Przygodzki z  klasy IV za wiersz ,,Hipopotam” i Kinga Wiśniewska z klasy V za wiersz ,,Rozmawiała gęś z prosięciem”, II – miejsce za wiersz ,,Samochwała” zajęła Kinga Kozon z klasy V, III - miejsce zajęli Filip Żuchowski z klasy IV za wiersz ,,Psie smutki” i Daria Rogulska z klasy V za wiersz ,,Żuk”.

               Cieszymy się bardzo, że mamy tylu wspaniałych recytatorów. Gratulujemy i życzymy szczęścia w gminnym konkursie rekursie recytatorskim.    

      • Konkurs czytelniczy
        • Konkurs czytelniczy

                5.03.2019 r. we wtorek przeprowadzony został szkolny konkurs czytelniczy ,,W naszej szkole są książkowe mole” przygotowany przez panią Agnieszkę Brylak – bibliotekarkę i panią Edytę Kmiołek – polonistkę. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach: dla klas II-III, IV –VI oraz VII i VIII.  Chętni uczniowie z klas młodszych mieli za zadanie przeczytać wcześniej książkę Jonsson Tove ,,Zima Muminków”.  I - miejsce zajęła Oliwia Świercz z klasy III, II - miejsce wywalczyli Oliwia Polak i Szymon Kozon z klasy II, III - miejsce zajęli Marcin Jasiński i Kacper Tokarski z klasy II. Uczniowie klasy IV, V i VI rozwiązywali test przygotowany na podstawie książki Selmy Logerlof ,,Cudowna podróż”. I - miejsce zajęła uczennica klasy V Oliwia Gierek, II - Piotr Woźnica klasa VI i III - miejsce zajęła Milena Kozon  z klasy VI. Natomiast  uczniowie z  klasy VII i VIII przygotowywali się z książki Ernesta Hemingway ,,Stary człowiek i morze”. I – miejsce zajęła uczennica klasy VIII Laura Przygodzka, II – miejsce zajęła Emilka Wiśniewska z klasy VIII i Daria Mróz z klasy VII, III – miejsce zajęło, aż czworo uczniów klasy VIII Kamil Fijałkowski, Konrad Czyż, Karol Woźnica i Natalia Prus.  

               Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Żywa lekcja historii
        • Żywa lekcja historii

              21.03.2019 r. przedszkolaki, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie Szkoły Podstawowej w Łosinnie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej placówki przedstawicieli Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia, którzy przyjechali do nas ze spektaklem historycznym o charakterze edukacyjnym „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. 
              Uczestnicy lekcji mogli prześledzić najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Prowadzący w mundurach żołnierza polskiego i niemieckiego omawiali elementy stroju i prezentowali zgromadzonym hełmy oraz broń wchodzące w skład wyposażenia danego wojska. Dopełnieniem prezentacji stało się ubranie ucznia klasy VIII w mundur żołnierza Błękitnej Armii. Ilustracją zwycięskiego dla Polaków powstania wielkopolskiego był pojedynek słowny oraz pojedynek na szable.
              Uczniowie żywiołowo reagowali i bardzo chętnie współuczestniczyli w pokazie. Nie było więc problemu w znalezieniu tych,  którzy chcieli zaciągnąć się do Legionów Polskich. Przed komisją stanęli chętni, którym nadawano fikcyjne imiona, badano wzrok, mierzono wzrost oraz określano wagę. Po tych czynnościach następował przydział do konkretnych oddziałów wojska. Sam proces rekrutacji, jak i żartobliwe dane, które znalazły się w otrzymywanych przez uczniów kartach werbunkowych, wywoływały na sali salwy śmiechu.
              Kolejnym punktem spotkania był plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu. W dziejach historii Polska przegrała w plebiscycie, ale w naszej szkole plebiscyt miał inny przebieg. Uczestnicy otrzymali specjalne karty i wśród swoich kolegów oraz koleżanek zbierali głosy. Po przeliczeniu okazało się, że to właśnie Polska wygrała.
              Na zakończenie spotkania dzieci bardzo chętnie brały udział w quizie historycznym, podczas którego wykazali się niebywałą wiedzą. W nagrodę za poprawne odpowiedzi prowadzący wybijali pamiątkowe monety.
              Lekcja ta na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Ciekawa i humorystyczna opowieść, kontakt z uczniami, którzy odgrywali w spotkaniu różne role, pozostawiły w zebranych niezapomniane wrażenia. Historia to niekończąca się opowieść, którą warto poznać. Występujący prowadzili ciekawą narrację i utrzymywali dobry kontakt z uczniami, co zaowocowało ciekawą lekcją historii.

      • Wycieczka do Warszawy
        • Wycieczka do Warszawy

              W czasie ferii zimowych 5 lutego 2019r. przedszkolaki, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki była największa sala zabaw w Warszawie - Fun Park „Digiloo”. Sala dysponuje atrakcjami zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych dzieci. Większą część sali zabaw zajmuje gigantyczny małpi gaj, ze zjeżdżalniami, trampolinami, tunelami, basenami z kulkami, przeszkodami, zagadkami i armatkami do strzelania piłkami. Można też pojeździć mini pojazdami: rowerkami i samochodzikami. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności minęły nam bardzo szybko. Wszystkie dzieci  były zachwycone nowo poznanym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia. Po szaleństwach w parku rozrywki pojechaliśmy do McDonald’s by się posilić i nabrać sił. Następnie udaliśmy się do Multikina na seans filmowy „Chłopiec z burzy”. To zabawna, wzruszająca i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie. Film opowiada o kilkuletnim chłopcu Michaelu, który mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone malutkie pelikany. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o przyjaźni chłopca z jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem. Historia o tym, jak wiele potrafią sobie dać i jak wiele mogą się od siebie nauczyć. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne wygłupy, zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem a zwierzęciem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do szkoły.

      • Dzień Babci i Dziadka
        • Dzień Babci i Dziadka

               Dnia 21 stycznia 2019 roku o godzinie 12.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.
               Dzieci z przedszkola przygotowały wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dzieci. W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III wystawili dla przybyłych gości ,,Jasełka”. W trakcie  występów babcie i dziadkowie częstowali się ciastem, herbatą i kawą przygotowaną przez rodziców. Na koniec wszystkie wnuczki i wnuczkowie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Pani dyrektor w imieniu swoim i wychowawców złożyła serdeczne życzenia. To spotkanie było okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

           

      • Projekt „Kuźnia Kreatywności”
        • Projekt „Kuźnia Kreatywności”

          Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie realizowanym przez Towarzystwo Teatralne Kurtyna z Nadarzyna pn. „KUŹNIA KREATYWNOŚCI” współfinansowanym ze środków województwa mazowieckiego. Realizowany projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego w wieku od 7 do 16 lat.  Głównym celem zajęć  było kształtowanie  umiejętności społecznych i filmowych. Uczniowie brali także udział w zajęciach profilaktycznych i tanecznych. W czasie trwania zajęć dzieci były również dożywiane. Dodatkowymi atrakcjami były: spektakl w Teatrze Rampa w Warszawie, trzydniowa  wycieczka do Golubia Dobrzynia, w ramach której uczniowie zwiedzali  zabytki miasta i uczestniczyli w żywych lekcjach historii. Zajęcia prowadzone były przez zawodowych aktorów.

          24.11.2018 r. w Domu Kultury w Zabrodziu odbyło się podsumowanie projektu. Prezentowano osiągnięcia uczniów zdobyte podczas warsztatów projektowych. Przedstawione  zostały  efekty ich  pacy, tzn. teledysk pt. „ Qbik-Gdyby”  i film o agresji pt. „Nie krzywdź obojętnością". Uczniowie  dostali paczki ze słodyczami oraz płytę DWD  z nagraniami i kalendarz. Projekt okazał się bardzo atrakcyjny. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. 


           

      • Tydzień dla Niepodległej
        • Tydzień dla Niepodległej

          W dniach 5-9 listopada 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole Tydzień dla Niepodległej - czas bogaty w różnorodne wydarzenia.
          Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili miejsca pamięci w naszej miejscowości – porządkowali mogiły, palili znicze, poznawali historię naszej małej ojczyzny.
          Następnego dnia pod czujnym okiem p. D. Kozłowskiej wykonali biało-czerwone kotyliony, które z dumą będą nosić w czasie świąt narodowych. W kolejnym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w biało-czerwone stroje. W czwartek cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie śpiewać znane i mniej znane polskie pieśni patriotyczne. Ostatniego dnia miał miejsce uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po występie uczniów wszyscy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego ,,Niepodległa do hymnu”.
          Jesteśmy przekonani, że nasza mała, szkolna społeczność godnie uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

           

      • Wyjazd do teatru
        • Wyjazd do teatru

          W dniu 20 października 2018r. uczniowie kl. IV –VII pojechali do Warszawy na przedstawienie teatralne. Wyjazd odbył się w ramach uczestnictwa w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Teatralne ,,Kurtyna”. Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne w Teatrze Rampa pt. ,,Babcia mówi pa, pa.” To historia o chłopcu, który jest bardzo związany ze swoją babcią. Pewnego dnia starsza pani znika, a rodzice nie są w stanie powiedzieć Krzysiowi, co tak naprawdę się stało. Chłopiec nie może pogodzić się ze zniknięciem babci i wyrusza na jej poszukiwanie. Podczas wędrówki spotyka zapomniane zabawki, odwiedza krainę wiecznych dzieci, a potem udaje się do świata mitycznych stworzeń. W podróży towarzyszy chłopcu Komandos – ulubiona zabawka, którą dostał od babci i Anioł Stróż, który pomaga mu w podejmowaniu ważnych decyzji. Niezwykła podróż powoduje, że chłopiec zmienia się wewnętrznie, dorasta. To bardzo wartościowy spektakl, gdyż w niebanalny i zabawny sposób pomaga dzieciom odkryć potrzebę dorastania i oswoić się z tematem przemijania.

          Wszyscy uczniowie zachowywali się kulturalnie podczas pobytu w teatrze, w wielkim skupieniu oglądali przedstawienie.

      • ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia”
        • ,,Światowy Dzień Pluszowego Misia”

          W poniedziałek 26.11.2018 r. uczniowie klas młodszych, oddziału przedszkolnego i dzieci z przedszkola obchodziły ,,Światowy  Dzień Pluszowego Misia”. Wszyscy przynieśli tego dnia swojego ulubionego misia. Wspólnie obejrzeli bajkę ,,Troskliwe misie” i wysłuchali opowiadania  przeczytanego przez nauczycielkę biblioteki pt.,, Co się stało z miodkiem Kubusia Puchatka”. Podsumowaniem było rysowanie wesołego misia.  

      • Wycieczka do Wyszkowa
        • Wycieczka do Wyszkowa

          20.11.2018r. dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Wyszkowa. Wszyscy obejrzeli bardzo ciekawy teatrzyk Kornela Makuszyńskiego  pt.,, Szewc Kopytko i kaczor Kwak”. Poznali prace w urzędzie pocztowym. Wycieczka zakończyła się spacerem po parku.

      • Gminny konkurs recytatorski „Jesień słowem malowana"
        • Gminny konkurs recytatorski „Jesień słowem malowana"

          14.11.2018 r. czworo uczniów reprezentowało naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim, który odbył się w SP w Rybnie. Z klas młodszych Tokarski Kacper uczeń klasy II zaprezentował się w wierszu ,,Preludium deszczowe”. Oliwia Świercz uczennica klasy III powiedziała wiersz Doroty Gellner ,,Jesienny pociąg”. Za piękną recytację otrzymała wyróżnienie.  Z klas starszych Łukasz Przygodzki uczeń klasy IV za wiersz ,,Szpaki” otrzymał III miejsce. Wiersz ,,Jesień w sadzie” powiedziała Kinga Wiśniewska z klasy V. Cała społeczność szkolna życzy dalszych sukcesów i gratuluje.  

        • ,,Jesień słowem malowana”

          Znalezione obrazy dla zapytania jesień25.10.2018r. odbył się w naszej szkole po raz kolejny szkolny konkurs recytatorski ,,Jesień słowem malowana”, na który miłośnicy poezji czekali jak zawsze z utęsknieniem. Konkurs przeznaczony był dla chętnych uczniów klas I – VI. Komisja w składzie p. A. Brylak, p. D. Kozłowska i p. E. Kmiołek miała niełatwe zadanie z wyborem najlepszych recytatorów.

          W kategorii klas II – III nagrodzono następujących uczniów:

          I miejsce – Oliwia Świercz (kl. II) i Kacper Stokarski (kl.I)

          II miejsce – Mateusz Polkowski (kl.III) i Oliwia Polak (kl.II)

          III miejsce – Julia Wiśniewska, Kamil Łezka, Marcin Jasiński, Mikołaj Żuchowski (kl.II)

          W kategorii klas IV- VI wyróżniono następujących uczniów:

          I miejsce – Kinga Wiśniewska (kl.V) i Łukasz Przygodzki (kl.IV)

          II miejsce – Zuzanna Mróz i Piotr Woźnica (kl.VI)

          III miejsce – Anna Gierek (kl.IV), Oliwia Gierek  (kl.V), Dominik Nowakowski i Piotr Tomaszewski (kl.VI).

           Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca wezmą udział w gminnym konkursie w Rybnie.

          Życzymy im kolejnych sukcesów!

      • Święto owoców i warzyw
        • Święto owoców i warzyw

             18.09.2018r. w naszej szkole jak co roku zorganizowane zostało Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, w którym wzięły udział dzieci z przedszkola, uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice. Zorganizowana została wystawka warzyw, owoców i kwiatów rosnących na naszym terenie. Uczniowie z każdej klasy pod opieką wychowawców, a przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pań oraz rodziców  przygotowali zdrowe sałatki, surówki i ciekawe zdrowe kanapki. Po skończonej pracy wszyscy mogli uczestniczyć w degustacji. Nie było osoby, która nie skusiła by się na smaczne i zdrowe jedzenie.

      • Zrzut cichociemnych w Łosinnie
        • Zrzut cichociemnych w Łosinnie

          Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Dniu militarno-patriotycznym  i widowisku historycznym  „Zrzut cichociemnych – Zapora 2018”, zorganizowanym  w sobotę 16 września na łąkach wsi Łosinno.

          Na to wydarzenie zaprosili (po raz drugi) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód i mieszkańcy Łosinna we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej i Jednostką Wojskową GROM.

          Przybyli na piknik mieli okazję m.in. zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem JW GROM i WOT, obejrzeć prezentację grup motocyklowych, modelarstwa lotniczego, archiwalia lotnicze II wojny światowej, wysłuchać koncertu piosenek patriotycznych oraz zjeść żołnierski posiłek. 

          Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem czynu polskich lotników i cichociemnych, niosących pomoc lotniczą dla Armii Krajowej, odsłoniętym w Łosinnie w 2010r.

          Hieronim Dekutowski (1918-1949), cichociemny, spadochroniarz AK, to jeden z ponad 300 najdzielniejszych polskich żołnierzy, wybrany spośród tysięcy ochotników, którzy marzyli o walce z wrogiem na ojczystej ziemi. „Zapora” wsławił się dziesiątkami skutecznych akcji bojowych. Po wojnie przystąpił do podziemia niepodległościowego.

          Największe emocje wzbudziło widowisko historyczne „Zrzut cichociemnych – Zapora 2018”. Składało się z trzech części: rekonstrukcji naziemnej w 5 scenach, inscenizacji zrzutu historycznego i inscenizacji współczesnej wersji zrzutu – pokazu żołnierzy GROM. Towarzyszył mu komentarz dotyczący tego, co 75 lat temu działo się na polach Łosinna. Sygnałem, że w danym dniu nastąpi zrzut z Anglii, była specjalnie zakodowana informacja w trakcie serwisu radiowego (posiadanie radia było karane obozem koncentracyjnym) – a była to piosenka „Zielony mosteczek”. 

          Podczas pokazu trzech spadochroniarzy (w 1943 r. byli to: kpt. dypl. Bronisław Rachwał ps. Glin, ppor. Kazimierz Smolak ps. Nurek i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora) z zasobnikami z bronią i materiałami wybuchowymi skakało w oryginalnych strojach cichociemnych, na spadochronach starego typu, o okrągłych czaszach, takich, jakich używano w czasie II wojny światowej. Sterownie tym spadochronem jest bardzo ograniczone, umiejętność trafienia w zrzutowisko w dużej mierze zależała od umiejętności pilota. A zrzuty odbywały się w nocy. Zabezpieczeniem i odbiorem zrzutu na placówkę „Garnek” zajmowała się Placówka XIV Pniewo obwód „Rajski Ptak”, której dowódcą był ppor. Jan Widlicki ps. Orski. Jego syn Mirosław Widlicki, prezes ŚZAK Okręg Warszawa-Wschód, jest współorganizatorem uroczystości w Łosinnie.

        • Sprzątanie świata

            Znalezione obrazy dla zapytania sprzątanie świata 2018W piątek uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ,,Sprzątaniu Świata”. Młodsze dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas młodszych zbierali śmieci, segregując je wokół szkoły i boiska. Uczniowie klas starszych sprzątali pobocza przy drogach prowadzących do Leszczydołu Podwielątek oraz przy ulicy prowadzącej z Wyszkowa do Pułtuska.  Po skończonej pracy uczniowie z ,,0”, oraz z klasy I, II i III odpoczywali przy ognisku piekąc wraz z rodzicami kiełbaski i ziemniaki. Następnie z okazji ,,Święta pieczonego ziemniaka” uczestniczyli w konkursach sprawnościowych np. sadzeniu ziemniaków oraz ich zbieraniu, rzucaniu do celu itp. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domów pod opieką rodziców .